Okres Cham
Nejstarší informace spojená s kostelem Nanebevzetí Panny Marie pochází z roku 739. Toho roku měl bavorský vévoda Odilo darovat pro církevní účely pozemek zhruba 50 kilometrů², kde byl vystavěn mimo jiné i kostel. První písemnou zmínku však máme dochovanou až z roku 819.
Okres Cham
Románský kostel s dominantní věží je písemně doložen ve 2. polovině 12. století jako součást nově budovaného hradu Katzberg. Spojen je především s markrabětem Diepoldingem, který po výstavbě hradu získal predikát „z Katzbergu“ (Isenrih de Kacperc).
Okres Cham
Kostel byl původně hradní kaplí. Z původního hradu se dochovaly pouze zbytky obvodových zdí. První zmínky o této pochází z 12. století, ale předpokládá se, že vznikl o století dříve. Mezi nejstarší dochované součásti kostela patří románský portál, který byl odkryt roku 1959.
Okres Tirschenreuth
Kostel vznikl ve 2. polovině 12. století. Poprvé je doložen roku 1188, kdy byl definován jako hradní kaple. Kostel měl pravděpodobně dvě nadzemní patra a vyšší věž pocházející z období pozdní gotiky. Bohužel v 18. století bylo kvůli špatné statice nutné část věže a nejvyšší patro zbourat.
Okres Tirschenreuth
Předpokládá se, že kostel byl postaven při udělení městských práv císařem Karlem IV. městům Cheb (Eger) a Bärnau v roce 1354. Jedná se o omítnutou masivní halovou stavbu. Má polygonální závěr a hřebenovou věžičku s hrotitou helmicí na západní straně z roku 1656.
Okres Tirschenreuth
Kostel se zmiňuje již v nejstarším farním adresáři řezenské diecéze k roku 1326. Kromě fary se kolem kostela dodnes zachovaly historické hospodářské budovy. Hohenthan je jednou z původních farností území Stiftland, patřícího původně cisterciáckému klášteru ve Waldsassen.
Okres Neustadt an der Waldnaab
Kostel byl vysvěcen roku 1142. Z románského období se zachovaly základy zdí na jižní a severní straně a také části věže. Kostel měl i obrannou funkci. Byl chráněn hřbitovní zdí, která se z větší části zachovala. Již nevyužívaný hřbitov připomíná několik dochovaných náhrobků z 19. století.
Okres Neustadt an der Waldnaab
Kostel se nachází v blízkosti západního kraje obce. Předpokládá se, že tento původně románský kostel vznikl ve 12. století. Mezi nejstarší zachovalé části kostela patří apsida s menším románským okénkem. Do současnosti se dochovalo obvodové zdivo lodi.
Okres Neustadt an der Waldnaab
Předpokládá se, že stavba má své základy již ve 12. století. Nejstarším dochovaným pozůstatkem jsou stěny kostelní lodi a západní část stavby, a to včetně základů věže, které naznačují, že šlo o románskou stavbu. Kostel roku 1600 vyhořel, a zřejmě až poté vznikl polygonální chór s klenbou.