LOKALITA: Bernstein

Okres: Neustadt an der Waldnaab

Kraj: Horní Falc

GPS: 49.8360856N, 12.1545186E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel se nachází ve východní části obce Bernstein, která je městskou částí města Windischeschenbach. Přístup je veden z hlavní silnice, která je položena podél jižní strany kostela. Severní stranu kostela vyplňuje hřbitov.

POHLED NA KOSTEL OD ZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD ZÁPADU.

Zasvěcení: sv. Mikuláš

Status: Filiální kostel.

Stavební fáze

Předpokládá se, že stavba má své základy již ve 12. století. Nejstarším dochovaným pozůstatkem jsou silné stěny kostelní lodi a západní část stavby, a to včetně základů věže, které naznačují, že šlo původně o románskou stavbu. Kostel roku 1600 vyhořel, a zřejmě až po požáru vznikl polygonální chór s klenbou. Od roku 1720 byl kostel barokně upravován. V těchto barokních proměnách vznikla také nová věžová konstrukce o dvou patrech, posazená na starších věžových základech, které sahají až po malé západní okénko. Byl upraven hlavní oltář a zároveň byl do kostela dokoupen boční oltář Panny Marie Vítězné. Stavba měla dvě západní galerie, které byly roku 1869 nahrazeny galerií jednou a ve stejnou dobu byly dosazeny nové varhany. Roku 1900 došlo k rozšíření sakristie a zároveň proběhly další opravy kostelní lodi a věže. Roku 1975 byla opravena kupolová střecha kvůli shnilému kladí. Roku 1999 byly vybíleny stěny v interiéru a v presbytáři byla klenba nad hlavním oltářem vyplněna malbou nebe se zlatými hvězdami.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

SEVERNÍ STRANA KOSTELA.

SEVERNÍ STRANA KOSTELA.

Stavební podoba

Jednolodní kostel s polygonálně uzavřeným presbytářem. Stěny presbytáře jsou na severní a jižní straně prolomeny jedním oknem. Pod každým oknem je umístěn vstup, pravděpodobně do sakristií. Strop presbytáře je zaklenutý křížovou klenbou s paprsčitým zakončením. Presbytář je od lodi oddělen půlkruhovým triumfálním obloukem, který je ve vrcholu rozdělen klenákem. Loď je zaklenutá valeně s lunetami a osvětlují ji dvě okna na jižní i severní stěně. Na západní straně je umístěná kruchta s varhany, pod kterou se nachází průchod k předsíni skrze dva půlkruhové oblouky, kde jsou umístěny schody do patra a na jižní stěně vstup do kostela. Kostel je na západě zakončen věží s cibulovou bání.

JIŽNÍ PORTÁL.

JIŽNÍ PORTÁL.

PRESBYTÁŘ KOSETLA.

PRESBYTÁŘ KOSETLA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Bernstein se nachází severně od města Windischeschenbach. Místa jsou od sebe vzdálená asi 5 km. Tato malá obec je z dálky viditelná díky kostelní stavbě sv. Mikuláše jehož dominantou je věž tyčící se na západním průčelí.

Vybavení kostela

Vybavení kostela je převážně barokní, a to včetně hlavního a vedlejšího oltáře. Vedlejší oltář Panny Marie Vítězné byl do kostela koupen kolem roku 1720 a je umístěn na severní straně lodi v blízkosti triumfálního oblouku.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

VEDLEJŠÍ OLTÁŘ PANNY MARIE VÍTĚZNÉ.

VEDLEJŠÍ OLTÁŘ PANNY MARIE VÍTĚZNÉ.

Duchovní prvky

HLAVNÍ OLTÁŘ

Hlavní barokní oltář sv. Mikuláše prošel v průběhu let několika proměnami. Nejprve kolem roku 1720 získal vyřezávané antependium. Další úprava nastala v roce 1877, kdy také došlo k přemalování oltářního obrazu malířem Ernstbergerem. Ve 2. polovině 20. století proběhla renovace celého oltáře.

HLAVNÍ OLTÁŘ SV. MIKULÁŠE.

HLAVNÍ OLTÁŘ SV. MIKULÁŠE.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kostel sv. Mikuláše se roku 1441 stal filiálním a svou správou spadal pod kostel sv. Emerama ve Windischeschenbachu. V reformační době se stal od roku 1585 nezávislým, ale tato situace trvala pouze do roku 1625, kdy se kostel stal opět filiálním pod farností ve Windischeschenbachu. Od roku 1754 následovala doba jedenácti let, kdy probíhaly snahy o znovuzavedení samostatnosti, které byly ukončeny 1. srpna 1765, kdy byly všechny žádosti definitivně zamítnuty.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Sv. Mikuláš žil ve 4. století a působil jako biskup. Tento světec je popisován jako obránce nevinných a zastánce křesťanské víry. Jeho skutky popisuje Legenda aurea. V první legendě sv. Mikuláš vhodil měšec s penězi ke třem spícím dívkám, kterým hrozil život v bídě. V druhé legendě světec vzkřísil tři mrtvé chlapce, kteří byli zabiti bezcitným hostinským, který jejich těla rozsekal na kusy a pak je schoval do kádě. Mezi hlavní atributy tohoto světce patří tři zlaté koule na knize a dále na základě zmiňované legendy bývá sv. Mikuláš zobrazován se třemi chlapci v kádi. Světec samotný bývá vyobrazen v biskupské mitře a s berlou v ruce.

Literatura

Bernstein – St. Nikolaus, Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege (digitální atlas bavorských památek. Dostupné na: blfd.bayern.de St. Nikolaus in Bernstein, dostupné na: www.pfarrei-we.de. Vyhledáno: 20 .9. 2022.