LOKALITA: Bärnau

Okres: Tirschenreuth

Kraj: Horní Falc

GPS: 49.9337499N, 12.4912122E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel sv. Alžběty se nachází na vyvýšenině za městem Bärnau.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

Zasvěcení: sv. Alžběta

Status: Památkově chráněný římskokatolický filiální kostel.

Stavební fáze

Tento kostel, který se nachází na kopci, je zasvěcen svaté Alžbětě. Předpokládá se, že byl postaven při udělení městských práv císařem Karlem IV. městům Cheb (německy _Eger_) a Bärnau v roce 1354. Při stavbě tohoto kostela se vazby mezi oběma městy prohloubily. V roce 1556 obdržel správce z Bärnau od falckého hraběte Wolfganga rozkaz kostel zbořit, to nám dokládá oltářní nápis, dle něhož byl kostel zničen kalvíny: _„HOC SACELLU DIVAE ELISABETHAE SACRUM A CALVINISTIS ANNO 1556 DESTRUCTUM POST INTEGRUM SECULUM ANNO 1656 PER LIBERALES MANUS FUIT REDIFICATU.“ _ V roce 1656 došlo díky darům k přestavbě kostela, jehož pozdější existence je písemně doložena v roce 1661. Během druhé světové války byl kostel těžce poškozen. Komplexní obnovu stavby provedl v letech 1976-1979 spolek „_Přátelé kostela sv. Alžběty“._

SEVEROZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

SEVEROZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

Stavební podoba

Kostel sv. Alžběty je omítnutá masivní stavba s polovalbovou střechou. Jedná se o halovou stavbu s plochým stropem, která má polygonální závěr a hřebenovou věžičku na západní straně s hrotitou helmicí z roku 1656. Kostel je přístupný dvěma portály, na severní a jižní straně. Severní obloukový portál je označen letopočtem 1731.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

SEVERNÍ OBLOUKOVÝ PORTÁL.

SEVERNÍ OBLOUKOVÝ PORTÁL.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel sv. Alžběty v Bärnau je památkově chráněný římskokatolický kostel, lidově nazývaný „_Kappl“_, nachází se jihozápadně od hornofalckého města Bärnau na úseku, který vedl z Thanhausenu do Bärnau a dále do Čech.

Vybavení kostela

Barokní hlavní oltář nesou dva sloupy propletené vinnými listy a hrozny. Uprostřed je dřevěná socha sv. Alžběty z roku 1500, která byla jediným předreformačním dílem, které přežilo reformační nepokoje v Bärnau, dnes je nahrazena kopií. Vedlejšími postavami jsou svatá Barbora a svatá Kateřina.

Duchovní prvky

MALBY

Malby v kostele jsou od malíře Maura Fuchse z roku 1785. Na stropě je malba sv. Marie Magdalény, která pomazává nohy Ježíšovi, a na další malbě je vyobrazena sv. Alžběta, která ošetřuje nemocné. Na stěnách jsou další fresky ze života sv. Alžběty. Nad oběma portály jsou portréty sv. Ruperta a sv. Petra. Na ochozu kazatelny je obraz Jana Nepomuckého a čtyř evangelistů.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Město Bärnau se nachází v okrese Tirschenreuth, v Horní Falci, jednom ze sedmi vládních obvodů Svobodného státu Bavorska. Patřil ke _Stiftland_ – což znamená severní část území, která kdysi patřila ke starému cisterciáckému opatství s názvem Waldsassen, založeném v roce 1133 markrabětem Diepoldem III. Od roku 1296 do roku 1350 bylo Bärnau i okolí pod správou opatství. Dne 3. září 1343 byla tehdejší obec Bärnau – aniž by byla tržní obcí – povýšena císařem Ludvíkem Bavorským na město a získala „mílové“ právo. Městem vedla i tzv. _Zlatá cesta_ z Norimberku do Prahy, která byla na kopci obehnána hradbami a rozložena do mírně oválného prostoru, v jehož středu se dodnes tyčí farní kostel sv. Mikuláše (1343). Město Bärnau nabízí turistům nespočet nádherných turistických stezek, dále muzeum knoflíků, hraniční věž a historickou radnici, která má zajímavou fasádu, pozoruhodné tržiště Bärnauer se vyznačuje mnoha impozantními budovami.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Za svatou Alžbětu může být označováno vícero osob. Z nich se pak odvozují i další názvy institucí, míst a sídel, např. sv. Alžběta (matka Jana Křtitele), uherská princezna a řeholnice sv. Alžběta Durynská, sv. Alžběta Francouzská, řeholnice sv. Alžběta Portugalská, německá řeholnice sv. Alžběta ze Schönau (1129–1164). Sv. Alžběta je všeobecně patronka řádu Alžbětinek, německých rytířů, světlušek (ve skautu), zdravotních sester, pekařů, bezdomovců, nevinně pronásledovaných, sirotků a vdov. Jejími atributy jsou almužna, džbán, chléb, chudí, koruna, koš, nohy (umývá chudým), oděv knížecí i prostý, růže, ryby v míse a žebrák.

Literatura

Christine Brunner, Hastreiter: Bärnau – ein Heimatbuch. Verlag der Stadt Bärnau, Bärnau 1972, s. 220–222.