LOKALITA: Bärnau

Okres: Tirschenreuth

Kraj: Horní Falc

GPS: 49.8109931N, 12.4304633E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel sv. Bartoloměje (Kirche St. Bartholomäus) se nachází na území Hohenthan necelých 5 kilometrů od většího města Bärnau. Město leží v bezprostředním sousedství české hranice. V minulosti bylo proto kulturně velmi blízce spřízněno s dnes již neexistující obcí Pavlův Studenec a zde žijícími českými Němci. Stavba kostela sv. Bartoloměje se nachází v krajině mezi zelenými loukami a je obklopena drobnou zástavbou. Farní společenství Bärnau-Hohenthan-Schwarzenbach se nachází v severní části řezenské diecéze nedaleko českých hranic. Patří pod děkanství Tirschenreuth. K farnímu společenství patří přibližně 2 747 katolíků.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

Zasvěcení: sv. Bartoloměj

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Kostel sv. Bartoloměje se zmiňuje již v nejstarším farním adresáři řezenské diecéze k roku 1326. Kromě fary se kolem kostela sv. Bartoloměje dodnes zachovaly historické hospodářské budovy. Hohenthan je jednou z původních farností území Stiftland, patřícího původně cisterciáckému klášteru ve Waldsassen. Podle kronik z roku 1720 se jedná o nejstarší faru patřící k tomuto území, v roce 1629 byl však kostel popisován jako zcela zchátralý. Z tohoto důvodu byl původně středověký kostel zásadně přestavěn a opraven v letech 1727-29 Philippem Mühlmayerem. V roce 1786 byla taktéž přistavěna věž s dominantní dvojitou bání. Později v letech 1933/34 došlo k velkolepé přístavbě nového presbytáře tvaru osmihranu. V letech 1986-89 proběhla komplexní rekonstrukce objektu.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

SEVERNÍ STRANA KOSTELA.

SEVERNÍ STRANA KOSTELA.

Stavební podoba

Kostel sv. Bartoloměje je orientovaná jednolodní stavba. Má rozměry 27 metrů délky a 10 metrů šířky a návštěvníky překvapí především svým jasem a šířkou. Hlavní (západní) průčelí je tvořeno barokní věží s římsami a cibulovitou bání. Hlavní loď stavby je prosvětlena šesti pseudogotickými okny. Presbytář kostela má neobvyklou podobu osmibokého tělesa a je prosvětlen několika okny. Okna v celé stavbě hrají výjimečnou roli, interiér stavby je díky těmto otvorům mimořádně prosvětlen, což tvoří nezapomenutelnou světelnou atmosféru.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

OKNO S VITRÁŽÍ ZOBRAZUJÍCÍ SV. VAVŘINCE.

OKNO S VITRÁŽÍ ZOBRAZUJÍCÍ SV. VAVŘINCE.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Město Bärnau leží 615 metrů nad mořem. S 74,42 km² je to velká obec, ale řídce osídlená, neboť v ní žije žije pouze přibližně 3250 lidí. V Bärnau bylo vždy aktivním obchodním střediskem oblasti, ale dlouhou dobu zde převládalo zemědělství. To se změnilo s příchodem industrializace v 19. století, kdy byly položeny základy zdejšího knoflíkářského průmyslu. Zdejší výroba knoflíků dosáhla svého vrcholu v 50. letech 20. století, kdy desítky dílen vyráběly každý den přes 20 milionů perleťových knoflíků různých velikostí a tvarů. Dnes můžeme v muzeu knoflíků vidět knoflíky rozmanitých druhů a jak se vyrábějí. Město Bärnau nabízí turistům nespočet turistických stezek, dále vyhřívaný venkovní bazén, rybník, běžkařské centrum Silberhütte, zmíněné muzeum knoflíků, hraniční věž a historickou radnici. Pozoruhodné tržiště Bärnauer se vyznačuje mnoha impozantními budovami.

Vybavení kostela

Zařízení kostela sv. Bartoloměje pochází z období baroka a při rozšíření objektu bylo doplněno nástropní malby. Na bočních stěnách jsou náhrobky zámeckých pánů _Thanhauserů von Ritschel_ a _von Korba_.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

NÁHROBKY ZÁMECKÝCH PÁNŮ THANHAUSERŮ VON RITSCHEL A VON KORBA.

NÁHROBKY ZÁMECKÝCH PÁNŮ THANHAUSERŮ VON RITSCHEL A VON KORBA.

Duchovní prvky

KOSTEL SVATÉ ALŽBĚTY

Kostel (lidově kaple) sv. Alžběty (St. Elisabeth) je zmiňován do roku 1556, kdy měl být stržen. Český reformátor Jan Hus, který byl jako kacíř upálen v Kostnici v roce 1415, v blízkosti tohoto kostela přenocoval dne 15. října 1414 při cestě na místní církevní sněm. V Bärnau se vždy konají festivaly, které ctí tuto speciální událost a vyzdvihují osobnost mistra Jana Husa. Kostel byl obnoven jako barokní v 17. století.

KOSTEL SV. ALŽBĚTY.

KOSTEL SV. ALŽBĚTY.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kostel sv. Bartoloměje se nachází na území Hohenthan, necelých 5 kilometrů od města Bärnau. Toto město se nachází v Horní Falci, jednom ze sedmi vládních obvodů Svobodného státu Bavorska. Patřil ke _Stiftland_ – což znamená severní část území, která kdysi patřila ke starému cisterciáckému opatství s názvem Waldsassen, založeném v roce 1133 markrabětem Diepoldem III. Od roku 1296 do roku 1350 bylo Bärnau i okolí pod správou opatství. Dne 3. září 1343 byla tehdejší obec Bärnau – aniž by byla tržní obcí – povýšena císařem Ludvíkem Bavorským na město a získala „mílové“ právo. Výsady a tržní práva byla potvrzena císařem Karlem IV Lucemburským. Bylo obehnáno hradbami a rozloženo do mírně oválného prostoru, v jehož středu se dodnes tyčí farní kostel sv. Mikuláše (1343). Městem vedla i tzv. _Zlatá cesta_ z Norimberku do Prahy.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Svatý Bartoloměj byl jedním z dvanácti Ježíšových apoštolů. Narodil v prvním století v místě zvaném Galilea a zemřel na konci prvního století v Arménii. Je pohřben v Římě. Svátek svatého Bartoloměje se připomíná 24. srpen – západ, 11. červen – východ. Jeho atributy jsou bílý plášť, kniha, svitek, prapor, nůž a stažená kůže přes ruku. Je patronem Plzně, koželuhů, řezníků, pekařů. Bývá vzýván proti nervovým chorobám, třesu a kožním nemocem.

Literatura

Hynek Rulíšek, POSTAVY, ATRIBUTY, SYMBOLY – slovník křesťanské ikonografie, Hluboká nad Vltavou 2006. GESCHICHTE UND TRADITION IN DER KNOPFSTADT BÄRNAU, dostupné on-line: https://www.baernau-entdecken.de/…on/, vyhledáno 23. 7. 2022. Kath. Pfarrkirche St. Bartholomäus, dostupné on-line: https://pages.et4.de/…aus, vyhledáno 23. 7. 2022. Barnau, Hohenthan, Schwarzenbach, dostupné on-line: http://www.pfarreiengemeinschaft-baernau-hohenthan-schwarzenbach.de/…sum, vyhledáno 23. 7. 2022.