Zřícenina kostela sv. Markéty

LOKALITA: Poleň

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.4260792N, 13.1782181E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Zřícenina kostela se nachází na vyvýšenině, ve středu vesnické památkové zóny obce Poleň, v těsné blízkosti kostela Všech svatých.

Zasvěcení: sv. Markéta

Status: Zřícenina kostela.

Stavební fáze

Kostel sv. Markéty je datován do 1. pol. 14. stol. do stylu gotického slohu. První písemná zmínka pochází z r. 1357, kde se o kostelu hovoří jako o kapli. Zřícenina leží necelých 10 m od stavby farního kostela Všech svatých, jež zřejmě předcházela kostelu sv. Markéty.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

POHLED DO TORZA INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO TORZA INTERIÉRU KOSTELA.

Stavební podoba

Na místě dnešní zříceniny původně stála jednolodní orientovaná stavba, čtvercového půdorysu s pětibokým presbytářem. Dnes se z celé stavby zachovalo pouze obvodové zdivo a fragmenty opěráků v místě, kde se nacházel presbytář. Loď kostela byla zřejmě sklenuta na středový pilíř. Takové zaklenutí venkovského kostela ve 14. století je poměrně vzácné. Presbytář byl oddělen od lodě lomeným triumfálním obloukem a sklenut jedním polem křížové žebrové klenby, žebra dosedala na jehlancové konzoly. Kostel sv. Markéty původně sloužil jako hřbitovní kaple a zřejmě takto fungoval i v průběhu 18. stol. až do r. 1786, kdy jej Josef II. dekretem zrušil. Stavba byla následně v dražbě prodána poleňskému faráři (za 24 zlatých a 42 krejcarů) a od tohoto prodeje kostel chátral.

ZACHOVALÉ JEHLANCOVÉ KONZOLE V INTERIÉRU KOSTELA.

ZACHOVALÉ JEHLANCOVÉ KONZOLE V INTERIÉRU KOSTELA.

DETAIL OKNA NA SEVERNÍ STRANĚ KOSTELA.

DETAIL OKNA NA SEVERNÍ STRANĚ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Vesnice Poleň se prvně zmiňuje v listině kladrubského kláštera r. 1245, s poznámkou o svědku Blažejovi z Poleně. Pánem v Poleni byl v 15. století Břeněk z Ronšperka. Později v 16. a 17. století zde postupně vládlo několik rodů, byli mezi nimi například rody Nebílovských z Drahobuze, Chlumčanských z Přestavlk a z Klenové. V r. 1711 byla Poleň začleněna do Chudenického panství.

Vybavení kostela

Duchovní prvky

POVĚST

V dobách, kdy měl kostel svou celistvou podobu, se nad střechou nacházela zvonička se zvonem. O tomto zvonu se vypráví pověst, že v dobách, kdy naší vlasti či poleňskému kraji hrozilo nebezpečí, se zvon vždy sám od sebe rozezvonil.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel je zasvěcen Markétě, panně mučednici. Markéta byla podle legendy dcera pohanského kněze, avšak ona sama se stala křesťankou. Otec ji za tento čin hodlal potrestat, a tak ji udal prefektu Olibriemu. Markéta se však prefektovi zalíbila natolik, že si ji chtěl vzít za manželku. Markéta jej odmítla a byla zavřena do vězení, kde se jí dle legendy zjevil ďábel v podobě draka a ona jej zahnala křížem. Poté byla různě mučena a nakonec sťata. Často je vyobrazena jako mladá dívka s korunou na hlavě, s drakem u nohou, v ruce držící kříž a se symboly mučení – železný mučící hřeben, pochodeň, kotel, mučednická palma. Sv. Markéta je patronkou dívek, manželek, dobré sklizně, je vzývaná rovněž u těžkých porodů.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 3 P/Š, Praha 1980. Kostel Všech svatých se zříceninou kostela sv. Markéty, Památkový katalog NPÚ. Dostupné: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-vsech-svatych-se-zriceninou-kostela-sv-markety-18575931 F. Vaněk – K. Hostaš, Poleň – Kostel sv. Markéty, Soupis památek, roč. 07. Politický okres klatovský, Praha 1899. Hynek Rulíšek, Postavy, atributy, symboly. Slovník křesťanské ikonografie, České Budějovice 2006.