Kostel Zvěstování Panny Marie

LOKALITA: Pivoň

Okres: Domažlice

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.4869283N, 12.7377758E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Jedná se o bývalý pivoňský augustiniánský klášter přestavěný na zámek. Nyní je celý objekt v havarijním stavu. Zříceniny budov jsou však chráněny jako kulturní památka. Vstup do celého areálu je zakázán. Probíhá zde již dlouholetá rekonstrukce spolkem Aurelius. Dosud se podařilo zrekonstruovat zničené nádvoří. Klášter na záchranu teprve čeká.

Zasvěcení: Zvěstování Panny Marie

Status: Klášterní kostel.

Stavební fáze

Klášter v Pivoni byl založen v 60. až 70. letech 13. století. První písemná zmínka o konventu augustiniánů pochází již z roku 1379, k jeho vzniku však došlo zřejmě dříve, podle dochovaného presbytáře datovaného do 13. století. Nejzajímavější částí kláštera je právě již zmíněný presbytář, který je považován za jednu z nejstarších plně gotických staveb v Čechách. Husitské války klášter přečkal bez většího poškození. Roku 1573 však vyhořel. Při požáru shořely všechny písemnosti kláštera. Dále byl poškozen během třicetileté války v 1. polovině 17. století. Současná podoba kláštera je výsledkem barokní přestavby z roku 1733. Roku 1787 byl klášter zrušen nařízením Josefa II. Po požáru roku 1953 proběhlo statické zajištění kostela. Počátkem 19. století byl klášter přeměněn v zámek o třiceti pokojích. Roku 1864 se klášter dostal do majetku hraběcího rodu Coudenhove-Kalergi, který zde vytrval až do roku 1945. Po druhé světové válce sloužil objekt armádě. Objekt nebyl udržován a chátral. Od roku 2002 je v majetku sdružení Aurelius.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

Stavební podoba

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je jednolodní stavba s podélným, ploše uzavřeným chórem, k němuž na jihu přiléhá dvoupatrová věž. Hlavní loď člení ploché lizény, nesoucí průběžný vlys a hlavní římsu, v pěti-polí vyplněných vysokými obdélnými okny v malovaných rámech. V ose jižního průčelí je kamenný pravoúhlý profilovaný portál, původně krytý předsíní. Západní průčelí, vytvářející ve východním rameni ambitu je členěno ve třech polích a ukončeno vysokým trojúhelným štítem, opatřeným třemi nad sebou řazenými eliptickými okny. V ose přízemí je bohatě profilovaný kamenný portál. Portál doplňují pilastry, nesoucí úseky vlysu s letopočtem _1691_ a monogramy _JHS (Jesus Hominum Salvator_). Na štítu je znak kláštera – planoucí srdce pod mitrou a opatskou berlí. Interiér lodi je přístupný západním portálem, vedoucím do předsíně, opatřené třemi křížovými klenbami. Stěny lodi člení svazkové toskánské pilastry. Klenba má pět polí s lunetovou klenbou. Vítězný oblouk je zdůrazněný pilastry, má půlkruhovou archivoltu a otevírá se do chóru.

POHLED NA VĚŽ KOSTEL.

POHLED NA VĚŽ KOSTEL.

POHLED NA KOSTEL Z JIHU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHU.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Klášter se nachází 7 kilometrů jihozápadně od Poběžovic a 18 kilometrů severozápadně od Domažlic. Pivoň (něm. _Stockau_) se nacházela na zemské stezce jdoucí z Čech kolem hradu Starého Herštejna do Bavorska. V současnosti je Pivoň částí obce Mnichov. V roce 2011 zde trvale žilo 43 obyvatel.

Vybavení kostela

V kostele se vzhledem k jeho žalostnému stavu nenachází žádné vybavení.

Duchovní prvky

PRESBYTÁŘ A HLAVNÍ LOĎ

Z gotické stavební fáze pochází pravoúhlý presbytář s křížovou klenbou se žebry sbíhajícími se do svazkových přípor s bobulovými hlavicemi. Hlavní loď kostela bývala zaklenutá valenou klenbou s lunetami, ale po požáru zůstaly stát pouze obvodové zdi.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Za první republiky se v areálu nacházela česká škola, četnická stanice a několik bytů. Po roce 1948 využívalo budovy kláštera místní JZD (Jednotné zemědělské družstvo), které z kostela Zvěstování Panny Marie udělalo sýpku. V padesátých letech dvacátého století byla na kostelní věži pozorovatelna pohraniční stráže, jejíž příslušník způsobil roku 1953 odhozeným nedopalkem požár celého areálu. Téhož roku bylo provedeno statické zajištění zdí, ale k větší opravě došlo až na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byla postavena nová střecha kostela a došlo k opravení věže.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel kláštera v Pivoni je zasvěcen Zvěstování Panny Marie. Tradičně Zvěstování Panny Marie, v současné češtině vlastně Zvěstování Panně Marii či christologicky Zvěstování Páně, je biblická událost zaznamenaná v Lukášově evangeliu, kdy se Marii zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že počne dítě, že se jí narodí Syn Boží. Na portálu kostela se nachází monogramy JHS – IHS nebo také JHS (písmena I a J se v latině dlouho nerozlišovala) je zkratka jména Ježíš v řečtině, která se užívala v západní i východní církvi, někdy i v biblických rukopisech.

Literatura

Kidlesová Simona (ed.), Česká republika od A do Z, Praha 2009, s. 416. Jiří Úlovec, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Praha 2005, s. 208. Zdeněk Procházka, Plzeňský kraj, Praha 2004, s. 133. Dobroslav Líbal, Raně gotický presbytář bývalého klášterního kostela v Pivoni, in: Umění, č. 5, Praha 1982, s. 448-453. Pivoň, dostupné on-line: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pivoň, vyhledáno 16. 5. 2022. Pivoň, klášter augustiniánů s kostelem Zvěstování P. Marie. Evidenční list kulturní památky – původní. Zdeněk Procházka, Hrad Starý Herštejn, Pivoň a Vranov v proměnách staletí, Domažlice 2020.