LOKALITA: Zbynice

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.2862908N, 13.5031869E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Obec Zbynice je malá vesnice, část obce Hrádek v okrese Klatovy. Nachází se přibližně 2,5 km na sever od Hrádku. Je zde evidováno 48 adres. V roce 2011 zde trvale žilo pouhých 81 obyvatel. Kostel se nachází v centru obce, u hlavní komunikace a je obklopen ohradní zdí.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

Zasvěcení: Zvěstování Panny Marie

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Kostel Zvěstování Panny Marie je románského původu. Byl pravděpodobně postaven na konci 12. nebo počátkem 13. století. Dříve byl kostel obehnán obrannými hradbami, valy a příkopy – kromě bohoslužebných úkonů totiž sloužily kostely jako útočiště při ohrožení obyvatel. Z původní románské stavby pochází zdivo hlavní lodi a část severní a jižní zdi presbytáře. Roku 2002 proběhla kompletní oprava kostela. Do výšky dvou metrů se otloukla vnitřní omítka a stlučené části byly znovu nahozeny a uvnitř kostela došlo k vyměnění mobiliáře.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

Stavební podoba

Půdorysně je stavba charakterizována krátkou, téměř čtvercovou lodí a protáhlým polygonálně uzavřeným kněžištěm. V západním průčelí se nachází výrazná hranolová věž. K presbytáři z jihu přiléhá sakristie. Vnější fasáda kostela je hladká, presbytář je v nárožích osazen jedno ústupkovými opěráky. Obvodové zdivo lodi je prolomeno obdélnými, polokruhem uzavřenými okny a v západním průčelí gotickým portálem. Okna jsou sevřena barokními štukovými rámci a profilovanou šambránou, portál je ukryt v podvěžních prostorách. Presbytář je osvětlen jedním velkým oknem se stlačeným obloukem, v jeho severní zdi je zazděno románské okno, v závěrové stěně je lomené gotické okno s čtyřlístkem v kružbě. Loď je plochostropá. Triumfální oblouk je lomený.

ZAZDĚNÉ GOTICKÉ OKNO.

ZAZDĚNÉ GOTICKÉ OKNO.

KŘÍŽOVÁ ŽEBROVÁ KLENBA V KNĚŽIŠTI.

KŘÍŽOVÁ ŽEBROVÁ KLENBA V KNĚŽIŠTI.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel v minulosti býval velmi oblíbeným poutním místem šumavských hor.

Vybavení kostela

Oltáře jsou z 18. století.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA SKRZE PORTÁL.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA SKRZE PORTÁL.

INTERIÉR KOSTELA.

INTERIÉR KOSTELA.

Duchovní prvky

MADONA S JEŽÍŠKEM ZE SUŠICE

Součástí hlavního oltáře bývala gotická dřevořezba Madony s Ježíškem stojící na měsíci. Socha je vysoká 120 cm, vyřezána z jednoho kusu lipového dřeva. Restaurovanou sochu můžete spatřit v Muzeu Šumavy v Sušici. Jedná se o řezbářskou práci z první poloviny 16. století.

ROMÁNSKÉ ARCHITEKTONICKÉ PRVKY

Jedná se o významnou románskou architekturu s pozoruhodnými zachovanými architektonickými detaily. Na fasádě kostela se nachází tzv. maskaron. Maskaron je plastický zdobný motiv v podobě lidské tváře, častěji fantaskní nebo zvířecí tváře, který je hojně využíván na fasádách architektury, ale i v interiérech.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kolem roku 1910 přijížděl do Zbynic na poutní slavnosti cizí kněz. _“Byla matka a měla syna. Už mu bylo asi 9 let a ten syn byl němý. Přišla sem do zbynického kostela, tam klečela před Pannou Marií a modlila se. Ten chlapec stál vedle ní a první jeho slova byla: Maminko, ta Panna Maria je krásná! Ta matka radostí, že se jí syn uzdravil, zaslíbila, že ho dá na kněze. A tak se také stalo. Byl to bývalý pan farář Malý, můj strýc.“_ Takto znělo vyprávění staré ženy, která ve Zbynicích pobývala.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Když byla Alžběta v šestém měsíci, byl anděl Gabriel poslán do galilejského města Nazaret. Anděl přistoupil k Marii a řekl: _“Buď zdráva, milostí zahrnutá, Pán s tebou.“_ Marie byla velice překvapená. Anděl pokračoval: _“Neboj se, Marie, vždyť jsi nalezla milost u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš. Ten bude veliký a bude nazván synem Nejvyššího a Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida. Na věky bude kralovat nad rodem Jákobovým a jeho království nebude konce.“_ Marie se zeptala: _“Jak se to může stát, vždyť nežiji s mužem?“_ Anděl jí odpověděl: _“Sestoupí na tebe Duch svatý a moc Nejvyššího tě zastíní. Proto i tvé dítě bude svaté a bude nazváno Syn Boží. I tvá příbuzná Alžběta počala ve svém stáří syna a již je v šestém měsíci, ač se o ní říkalo, že je neplodná. Neboť, u Boha není nic nemožného.“_ Marie odpověděla: _“Jsem služebnice Páně, staň se mi podle tvého slova.“_ Svátek Zvěstování si připomínáme 25. března.

Literatura

Petr David (ed.), 777 kostelů, klášterů, kaplí České republiky, Praha 2002, s. 293. Hynek Klimek, Šumava – podhůří, Praha 2010, s. 118. Karel Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha 1999, s. 296. Simona Kidlesová, Česká republika od A do Z, Praha 2009, s. 655. Ambrož Gabriel, Královské město Sušice a jeho okolí, aneb, Popis všech v okresu Sušickém ležících měst, městeček, vesnic, kostelů, hradů a tvrzí, všech zemských panství a statků, Praha 1868, s. 259. Anežka Merhautová, Románské umění v Čechách a na Moravě, Praha 1983. Zbynice, kostel Zvěstování P. Marie. Evidenční list kulturní památky – původní. Zbynice, kostel Zvěstování P. Marie. Doplňkový list kulturní památky – původní.