LOKALITA: Záblatí

Okres: Prachatice

Kraj: Jihočeský kraj

GPS: 48.9986389N, 13.9313028E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel umučení sv. Jana Křtitele se nachází na návsi obce Záblatí. Příjezd je možný z Prachatic přes Kratušín nebo Libínské sedlo. Parkování možné u kostela.

Zasvěcení: Umučení sv. Jana Křtitele

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Kostel Umučení sv. Jana Křtitele byl již od roku 1359 připomínán jako farní. Na kostele lze pozorovat tři stavební fáze: první je presbytář, založený v první polovině 14. století. Do druhé doby pozdně gotické patří bohatá síťová klenba opírající se o věž a dva štíhlé sloupy, které dělí loď. Třetí doba je zastoupena kaplí sv. Jana Nepomuckého, která je přistavěna jižně k presbytáři v první polovině 18. století. Roku 1725 byl kostel vydlážděn kamennými plotnami, mezi lety 1729-1733 byla postavena kaple sv. Jana Nepomuckého. V roce 1874 vyhořel kostel i s celou farou, 1875 byly znovu postaveny krovy.

POHLED NA KOSTEL Z JIHU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHU.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

Stavební podoba

Jedná se o síňové dvoulodí s pětiboce uzavřeným presbytářem a sakristií na severní straně, v jehož jihozápadním průčelí se nachází vestavěná věž. Věž zdobí úzká hrotitá a pravoúhlá okna s ostěním, v posledním patře jsou hrotitá okna s trojlístkovými kružbami. Presbytář je zaklenut jedním polem křížové klenby. Na severní straně presbytáře je pravoúhlé sedile, které je završené segmentovým zakončením. Triumfální oblouk je široký a hrotitý. Dvoulodí je děleno dvěma štíhlými válcovými pilíři s polygonálními patkami zaklenutými cihlovou žebrovou klenbou na konzolách. Na severní straně jsou zabílené pozdně gotické nástěnné malby. Na jižní straně kostela se nachází přistavěná barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.

POHLED DO SAKRISTIE KOSTELA.

POHLED DO SAKRISTIE KOSTELA.

DETAIL FRESKOVÉ VÝZDOBY SAKRISTIE S VÝJEVEM ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA.

DETAIL FRESKOVÉ VÝZDOBY SAKRISTIE S VÝJEVEM ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel v Záblatí je jedním z nejpůsobivějších kostelů Jihočeského kraje.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KLENBU LODI KOSTELA.

POHLED NA KLENBU LODI KOSTELA.

Vybavení kostela

Zařízení je převážně barokní z první třetiny 18. století s rokokovými doplňky. Roku 1664 byl zhotoven nový oltář od Vavřince Khumillera v Krumlově. Z tohoto oltáře se mnoho nedochovalo, větší část náleží do doby 18. a 19. století. Velký obraz Stětí sv. Jana Křtitele od Felixe Fabera z roku 1829, velice realistického provedení, byl roku 1910 nahrazen novým od Maschke z Rychnova u Jablonného, při tom byl oltář nově doplněn starým nástavcem, v němž se nachází menší obraz sv. Jana Křtitele s letopočtem 1759 a nečitelným podpisem. Sochy sv. Jáchyma a Zachariáše se nachází v presbytáři na hlavním oltáři. Boční oltář sv. Antonína z Padovy vyniká bohatou řezbou rámování, později obnovenou: nad oltářem je novější obraz sv. Jana Nepomuckého. Druhý boční oltář obsahuje obraz sv. Rodiny (pravděpodobně od umělce P. Brandla v rozměrech 140×106 cm) a obrazem sv. Anny z 19. století. V kapli sv. Jana Nepomuckého se nachází oltář sv. Jana Nepomuckého s malířskou i řezbářskou částí od Václava Kindermanna a řezbáře Engelberta Rittera z Volar z roku 1859. Kazatelna pochází z 18. století, doplněná v 19. století. Oltáře i kazatelny byly opraveny roku 1911 řemeslníkem L. Schonbauerem z Českého Krumlova. Varhany pochází z konce 18. století.

POHLED NA SANKTUÁŘ V SEVERNÍ STĚNĚ PRESBYTÁŘE.

POHLED NA SANKTUÁŘ V SEVERNÍ STĚNĚ PRESBYTÁŘE.

Duchovní prvky

NÁSTĚNNÉ MALBY

Na severní zdi uvnitř lodi jsou odkryty nástěnné malby hrubšího provedení z doby pozdní gotiky, představují výjevy: Vzkříšení Páně, Nanebevstoupení Ježíše Krista a Panny Marie.

FRESKY NA SEVERNÍ STĚNĚ LODI.

FRESKY NA SEVERNÍ STĚNĚ LODI.

DETAIL S VÝJEVEM ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA.

DETAIL S VÝJEVEM ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA.

DOCHOVANÝ INVENTÁŘ

Postříbřený pacifikál (ozdobný kříž nebo zdobená destička s motivem kříže, která byla až do liturgické reformy provedené po druhém vatikánském koncilu podávána věřícím při mši k políbení pokoje) pochází z 19. století. Stříbrná nádobka na svaté oleje s rytinou pochází ze 17. století. Prstýnkové mosazné svícny pochází ze 17. století.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Rané dějiny města jsou spojeny se zajímavou osobností Zikmunda Hullera, pražského konšela, podkomořího, důvěrníka a spojenec krále Václava IV. Roku 1400 získal Zikmund Huller z Orlíku královské povolení městys Záblatí, které o něco dříve získal do zástavy, opevnit. Zároveň se obyvatelům dostalo práva města Písku, týdenního trhu a dovolení založit novou silnici ze Záblatí do Pasova. Z tehdejších opevnění městečka se nezachovalo nic. Zikmund Huller byl zapleten do sporů krále s arcibiskupem janem z jenštejna, který vyústil ve smrt Jana z Pomuku (pozdějšího sv. Jana Nepomuckého). Sám nakonec rovněž upadl v nemilost poté, co měl zfalšovat královskou finanční kvitanci a byl popraven r. 1405 v Praze.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

O mučednické smrti sv. Jana Křtitele píší tři evangelisté, Matouš, Marek a Lukáš i židovský dějepisec Josef Flavius. Herodes Antipas dal Jana uvěznit kvůli výtkám vůči Herodovu nemravnému životu a jeho cizoložná manželka Herodiada pak dosáhla toho, že ve vězení dal Janovi setnout hlavu. Atributy sv. Jana Křtitele jsou beránek, kříž, kožešina, křest, nápis _Ecce agnus Dei_, řeka a sekera.

Literatura

Záblatí, kostel sv. Jana Křtitele. Evidenční list kulturní památky – původní. František Mareš a Jan Sedláček, Soupis památek, ročník 38. Politický okres prachatický, 1913.