Kostel sv. Vavřince

LOKALITA: Tasnovice

Okres: Domažlice

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.5662453N, 12.8243622E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel obklopený starým hřbitovem stojí asi kilometr západně od obce Tasnovice a vypíná se na skalnatém vrchu nad Štítary.

Zasvěcení: sv. Vavřinec

Status: Filiální kostel příslušící pod římskokatolickou farnost Horšovský Týn.

Stavební fáze

Gotická svatyně z 2. poloviny 14. století byla vystavěna v prostoru velkého pravěkého a raně středověkého hradiště nad řekou Radbuzou. Jelikož zde archeologové odkryly několik hrobů z 11. století, lze předpokládat, že se zde nacházela starší církevní stavba. Starší svatyni zřejmě potvrzuje i zasvěcení sv. Vavřinci, jehož ostatky byly přivezeny do Čech po roce 1180. Z gotického kostela se nakonec dochovaly žebra klenby pod věží. Předsíň kostela pochází ze 17. století. Ke kompletní přestavbě došlo v 18. století.

POHLED NA KOSTEL SV. VAVŘINCE Z JIHOVÝCHODNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL SV. VAVŘINCE Z JIHOVÝCHODNÍ STRANY.

POHLED NA PRESBYTÁŘ A VĚŽ KOSTELA SV. VAVŘINCE.

POHLED NA PRESBYTÁŘ A VĚŽ KOSTELA SV. VAVŘINCE.

Stavební podoba

Jednolodní obdélný kostel je opatřen užším pětiboce ukončeným presbytářem s opěrnými pilíři. Na severu k němu přiléhá třípatrová hranolová věž a na východě sakristie. Západní průčelí kostela je hladké s vysokým štítem a jednoduchou předsíní s půlkruhově ukončeným zazděným vchodem. Presbytář je klenutý jedním polem křížové žebrové klenby, která se sbíhá na barokní pilastry. Prostor presbytáře je osvětlen vysokými půlkruhově ukončenými obdélnými okny se štukovou páskovou ornamentikou ve špaletách. Loď kostela je klenutá valenou klenbou s lunetami a osvětlená půlkruhově ukončenými okny. Klenba a stěny lodi jsou zdobené freskami s výjevy ze života sv. Vavřince. V západní části lodi je umístěná nepodklenutá kruchta, která je nesená dvěma pilíři. Předsíň je klenutá křížovou klenbou s lunetami a se štukovou růžicí ve vrcholu.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ S PŘEDSÍNÍ.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ S PŘEDSÍNÍ.

POHLED NA PŘEDSÍŇ SE ZAZDĚNÝM VCHODEM.

POHLED NA PŘEDSÍŇ SE ZAZDĚNÝM VCHODEM.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel sv. Vavřince stojí na starém hřbitově, který je obehnaný kamennou zdí se dvěma vstupními branami. Východně od kostela se ve svahu nalézá mladší hřbitov. Kostel je situován na bývalém hradišti, chráněném třemi pásy valů na severní, východní a západní straně.

POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

Vybavení kostela

Zařízení kostela je převážně raně barokní a bylo značně upravené v 19. století.

Duchovní prvky

OLTÁŘ

Trojdílný hlavní oltář kostela pochází z roku 1637 a je zdobený plastickou skupinou Korunování Panny Marie. V bočních částech oltáře jsou umístěné sochy sv. Petra a Pavla. Před oltářem se nachází řada barokních náhrobníků ze 18. století.

MADONA

V předsíni kostela se nalézá pozdně gotická Madona z počátku 16. století, která je vytvořena z opuky.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

První zmínky o vsi Tasnovice pochází z roku 1235. V současnosti je ves součástí města Horšovský Týn. Z návsi vede přístupová cesta na hradiště Štítary. Mohutné hradiště se rozprostírá nad soutokem Radbuzy a Slatinného potoka. Pochází z 9. až 12. století a patří mezi největší v západních Čechách. Dosud zachované a dobře viditelné jsou tři pásy mohutných valů.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel je zasvěcený sv. Vavřinci, křesťanskému mučedníkovi španělského původu, jenž zemřel v Římě. Od 4. století je jedním z nejvíce uctívaných křesťanských světců. Papežem Sixtem II. byl ustanoven arcijáhnem a po papežově násilné smrti byl císařem Valeriánem vyzván k vydání bohatství církve. Vavřinec církevní jmění rozdal chudým, aby je zachránil před hrabivostí císaře. Poté shromáždil chudé i nemocné, ukázal je císaři a pravil: _„Zde jsou poklady církve.“_ Za to byl odsouzen k smrti upálením na rozžhaveném roštu. Z toho důvodu je jeho hlavním atributem rošt. Dále bývá zobrazován s měšcem, kadidelnicí, mučednickou palmovou ratolestí nebo procesionálním křížem, který měl jako jáhen povinnost nosit.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 3, Praha 1980. James Hall, Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění, Praha 1991. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000148144, dostupné: pamatkovykatalog.cz Simona Kidlesova, Jiří Špaček, Česká republika od A do Z, Praha 2009. Slovanské hradiště s kostelem sv. Vavřince. Evidenční list kulturní památky – původní. Zdeněk Wirth, Antonín Bartušek, Umělecké památky Čech, Praha 1957.