Kostel sv. Tomáše

LOKALITA: Nýrsko

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.2879228N, 13.1406667E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Na návrší na okraji obce s nedalekým areálem nového hřbitova.

POHLED NA KOSTEL A HŘBITOV Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL A HŘBITOV Z JIHOVÝCHODU.

Zasvěcení: sv. Tomáš

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Stavba kostela sv. Tomáše se datuje před rok 1372 (uvádí se i rok 1352).

Stavební podoba

Kostel sv. Tomáše v Nýrsku je gotická stavba, půdorysně řešena jako jednolodní. V 18. století k ní byla přistavěna čtyřboká kaple Panny Marie s kupolí, která svou rozlohou pojímá třetinu plochy kostela na jižní straně a je doplněna o obdélnou předsíň na straně severní. K presbytáři přiléhá věž, která do výše druhého patra kopíruje původní čtvercový půdorys. Ve vyšších patrech se mladší přestavbou půdorys mění v osmiboký hranol, jenž je zakončen jehlancovou střechou. Do věže se vstupuje portálem s barokní štítovou římsou. Strop lodě kostela je sklenut valenou klenbou s lunetami a pětiboký presbytář sklenut křížovou klenbou v jednom poli. Konzoly obsahují maskarony, tj. plastický zdobný motiv, který může mít podobu lidské tváře nebo mýtické bytosti.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kapli Panny Marie nechal ke kostelu sv. Tomáše přistavět Diviš Koc z Dobrše. Pohraniční rod Pánů z Dobrše si v nýrské svatyni nechal vystavět rodovou hrobku.

POHLED NA KAPLI PANNY MARIE.

POHLED NA KAPLI PANNY MARIE.

Vybavení kostela

V interiéru kostela se nachází tři barokní oltáře z let 1777 až 1779. Některé zprávy uvádí, že šlo zřejmě o práci místního řezbáře J. Brandla. Výzdobu kostela tvoří dřevěná soška Madony z 15. století, která je vysoká 80 cm. K výbavě kostela náleží také pět kalichů, z nichž je opsán v literatuře pouze jeden, a to barokní kalich s tepanými vzory. Poté do kostelního pokladu patří stříbrný pacifikál (ozdobný kříž či destička s motivy ukřižování, někdy obsahující ostatky světce), jeho zhotovení se udává do období rokoka.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

Duchovní prvky

NÁHROBNÍKY

V kostele sv. Tomáše se nacházejí dva náhrobky z 18. století. Deska prvního náhrobku je vyrobena z červeného mramoru a na její vrchní straně je vyobrazena postava rytíře v životní velikosti se znakem rodiny Koců z Dobrše. Tato deska obsahovala také nápis jdoucí kolem postavy, avšak dnes je již zcela nečitelný. Druhá deska zakrývá vchod do rodinné krypty rodu Koců z Dobrše.

ZVONY

V kostele se nachází celkem 5 zvonů, datovány roky: 1504, 1630, 1651, 1653 a 1777. Zvonek, který se dnes v kostele nachází u sakristie, se dle zmínky v literatuře, dříve používal jako zvonek popravní v radnici.

KOBKA

Pod věžní stavbou se nachází kobka, do níž se vchází přes presbytář. Je zde použit stejný způsob sklenutí klenby a výzdoba maskaronů objevující se na svornících a konzolách, jako v presbytáři.

SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO

V areálu kostela se nedaleko presbytáře nachází barokní kamenná socha světce sv. Jana Nepomuckého, která je na hranolovém podstavci, datována do roku 1736. Socha stojí v mírném kontrapostu, v rukou svírá krucifix a kolem hlavy svatozář s pěti hvězdami. Jan Nepomucký je patron pro kněží, mlynáře, lodníky, mlčenlivosti a zpovědního tajemství. Dále je patronem rodu Schwarzenbergů a Habsburků a také měst, jako například Hluboké nad Vltavou, Pasova, Mnichova, Bavorska a Čech.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel nese jméno jednoho z apoštolů Ježíše Krista, jenž je známý pro své pochybování o smrti Krista, ze kterého ho vyvedl dotek v místech ukřižování hřeby a probodnutí kopím Kristova těla. Proto je apoštol často zobrazován jako _nevěřící Tomáš_. Sv. Tomáš, byl původně rybářem, když jej Kristus povolal do apoštolské rady. Sv. Tomáš bývá zobrazován jako mladý muž, který se dotýká Kristových ran nebo klečí před ním a drží svitek, knihu či kopí. Dále je patronem například architektů, zedníků, tesařů, soudců, geometrů.

Literatura

Kostel sv. Tomáše, Památkový katalog NPÚ. Dostupné: https://www.pamatkovykatalog.cz/farni-kostel-sv-tomase-18569009. F. Vaněk – K. Hostaš, Nýrsko Horní – Kostel sv. Tomáše, Soupis památek, 07. Politický okres klatovský, Praha 1899. Marcela Nováková a kol., Chrámy a kostely Čech, Moravy a Slezska, Praha 2011. Hynek Rulíšek, Postavy, Atributy, Symboly. Slovník křesťanské ikonografie, České Budějovice 2006.