LOKALITA: Stříbro (Doubrava)

Okres: Tachov

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.7659272N, 13.0122472E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel stojí zhruba 0,5 km od města na jeho severovýchodní straně. Ze Stříbra vede silnice, která kostel míjí.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

Zasvěcení: sv. Petr

Status: Dnes již nevyužívaný kostel, který původně sloužil jako farní.

Stavební fáze

Tento gotický kostel byl pravděpodobně postaven v období kolem roku 1280–1300, i když zmínky o něm se objevují až po polovině 14. století. V původní výstavbě byla vybudována jak loď, tak presbytář. V presbytáři se nám zachovala klenba a okna na severní a východní straně. Dále je zde dochovaný vítězný oblouk a na západní a jižní straně lodi se navíc dochovaly vstupní portály. Na severní straně lodi se zachovalo jedno okno. V 15. a 16. století procházel kostel úpravami, při kterých vznikl renesanční strop. K barokním úpravám došlo v 17. a 18. století, po kterých následovaly další renovace, a to od 19. do 21. století, přičemž poslední z nich byla provedena na začátku století a týkala se fasády kostela. Kostel je obklopený hřbitovem, který se dnes již nepoužívá.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

Stavební podoba

Jednolodní kostel s opěráky a pravoúhle zakončeným presbytářem, který je zaklenutý křížovou klenbou s klínovými žebry. Na severní a východní stěně presbytáře se nachází úzké lomené špaletové okno. O poznání širší dvojdílné okno jižního presbytáře je ve vrcholu zdobeno trojlistem se zaostřenými laloky v kruhu. Pod severním oknem je posazený sanktuář, který zdobí profilovaný rám a reliéfní ryba v horní části. V kostelní lodi byl použit renesanční kazetový strop, který je částečně zachován. Dále byla v lodi postavená dřevěná kruchta a nacházejí se zde dva portály. Západní portál je hrotitý, profilovaný hruškovým prutem a nad ním se nachází segmentové okno. Jižní portál je hladký a zakrytý dřevěnou stříškou. Po jeho pravé straně je posazeno půlkruhové okno a pravoúhlé po straně levé. Na zastřešení kostela byla použita strmá polovalbová střecha a nad loď byla umístěna osmiboká vížka. Nad presbytářem v místech, kde byl v 15. století zvyšován, je k vidění hrázděný štít.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOZÁPADU.

JIŽNÍ PORTÁL.

JIŽNÍ PORTÁL.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel, ke kterému byl později přistaven hřbitov, byl postaven v místech, kde se nacházela hornická osada Doubrava, která byla v 15. století zdevastována. V následujícím století se o ní psalo jako o opuštěné. Kostel je v blízkosti města Stříbra, které bylo postaveno nad řekou Mží. Přístupný pro veřejnost byl naposledy v 80. letech 20. století, ale dnes je běžně nepřístupný. Vnitřek kostela je z velké části zničený a vyžaduje rekonstrukci. Pro širokou veřejnost se otevírá pouze na Dny evropského dědictví, které se každoročně konají v září.

Vybavení kostela

Vybavení kostela bývalo převážně barokní. Dnes se v kostele nachází pouze kamenná oltářní mensa a dřevěná kruchta.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

Duchovní prvky

SANKTUÁŘ

Symbol ryby v křesťanské ikonografii vyjadřuje křesťanství a samotného Krista, neboť _ICHTHYS_, zkratka jména Kristova (Ježíš kristus Syn Boží a Spasitel), znamená v řečtině rybu. Kromě toho, že je atributem některých světců, jako je například sv. Jan Nepomucký, je také symbolem eucharistie. Úzký vztah se symbolem ryby má i sv. Petr, který se živil rybolovem, a kterému je zdejší kostel zasvěcen.

POHLED NA SANKTUÁŘ V PRESBYTÁŘI KOSTELA.

POHLED NA SANKTUÁŘ V PRESBYTÁŘI KOSTELA.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kostel je zasvěcený sv. Petrovi, jednomu z nejvýznamnějších apoštolů, který měl vůdčí postavení v počátcích křesťanské víry. Apoštol Petr, vlastním jménem Šimon, byl prvním římským biskupem. Spolu se svým bratrem patřil mezi první Kristovy učedníky a je zobrazován v nejrůznější scénách z jeho života. Jedním z nejznámějších vyobrazeních je sv. Petr držící klíče od království nebeského, které mu předal Kristus. Obvykle je zpodobněn jako starší muž s vousem držící jeden nebo dva klíče či s obráceným křížem, kohoutem nebo i s rybou a lodí.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

V lodi a presbytáři kostela se nachází fresky s biblickou tématikou, pravděpodobně z období vrcholné gotiky, které byly částečně odkryté v roce 1962. Při pohledu do presbytáře je ve výplních mezi klenebními žebry vidět hvězdné nebe a ve výplni na východní straně jsou mezi hvězdami umístěny symboly čtyř evangelistů. Fresky v lodi jsou navíc doplněny o vyobrazení erbů, které dosud nejsou zcela určeny.

POHLED DO KLENBY PRESBYTÁŘE.

POHLED DO KLENBY PRESBYTÁŘE.

POHLED NA FRESKU NA SEVERNÍ STĚNĚ LODI KOSTELA.

POHLED NA FRESKU NA SEVERNÍ STĚNĚ LODI KOSTELA.

Literatura

Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 3, Praha 1980. Jan Royt – Hana Šedinová, Slovník symbolů: Kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii, Praha 1998. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000149679, dostupné na: pamatkovykatalog.cz Zdeněk Vyšohlíd – Zdeněk Procházka, Čím ožívá krajina: Osudy 129 kostelů na Domažlicku a Tachovsku 1990–2000, Průvodce historií západních Čech č. 6, Plzeň 2001.