Kostel sv. Mikuláše

LOKALITA: Lažiště

Okres: Prachatice

Kraj: Jihočeský kraj

GPS: 49.0375794N, 13.9278486E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Areál kostela s přilehlým hřbitovem s márnicí se nachází v obci na mírné vyvýšenině.

Zasvěcení: sv. Mikuláš

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Jedná se o původní pozdně románský a raně gotický kostel z 2. poloviny 13. století. Přesněji určit dobu vzniku nejstarší části kostela v Lažišti nemůžeme. Byla patrně zbudována ještě před pokročilejší první polovinou 13. století, kdy se na českém jihu objevily první známky gotiky. Lze proto říci, že nejspíš vznikla ve třetím nebo čtvrtém desetiletí 13. věku. Do tohoto století lze datovat zdivo lodi, věž a portál na jižní straně. V první polovině 15. století byl přistaven presbytář (dnešní kaple sv. Jana Nepomuckého). Menší stavební úpravy proběhly v 19. století. Z nejstarší stavební fáze se dochovala hmotná klenba tribuny na západní straně kostela a úzká hrotitá okna ve zdivu raně gotické věže.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

Stavební podoba

Kostel sv. Mikuláše v Lažišti je jednolodní stavba s krátkou lodí, s dlouhým a odděleným presbytářem, s kaplí sv. Jana Nepomuckého na severní a kaplí Panny Marie na jižní straně. Sakristie je na severní straně lodi a předsíň na jižní straně lodi. Věž je představena před jihozápadním nárožím. Na jižní straně věže je lomené úzké trojlisté okno. Presbytář je zaklenut křížovou klenbou, žebra jsou hruškovitého profilu. Na klenbě v závěru jsou malby andělů druhé poloviny 14. století. Na severní straně presbytáře je sedlový profilovaný výklenek sanktuáře, s trojbokým vimperkem s rostlinným dekorem, završený fiálou. Kaple sv. Jana Nepomuckého je otevřena do presbytáře širokým, hrotitým obloukem, je zaklenutá křížovým žebrovým polem, stejným typem klenby jako v presbytáři. Na východní a západní stěně a na stropě jsou figurální nástěnné malby pašijového cyklu z 2. poloviny 14. století. V západní stěně kaple je portálek vedoucích do sakristie.

POHLED NA KOSTEL Z VÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z VÝCHODU.

POHLED NA KLENBU PRESBYTÁŘE S MALBAMI ANDĚLŮ.

POHLED NA KLENBU PRESBYTÁŘE S MALBAMI ANDĚLŮ.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel sv. Mikuláše s kaplemi sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie je cenným příkladem nejstarších dochovaných církevních staveb v regionu. Kostel tvoří zásadní část urbanistické struktury obce.

Vybavení kostela

Zařízení je z první poloviny 18. století, upraveno bylo ve století devatenáctém. Na výzdobě se podílel roku 1849 M. Kubašta, který vytvořil barokní sloupový hlavní oltář Panny Marie s novodobou sochou ve stejnojmenné pseudobarokní kapli z konce 19. století. Dále vytvořil oltář sv. Linharta na severní straně lodi a kazatelnu s figurálními reliéfy.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

Duchovní prvky

PAMÁTNĚ NEJCENNĚJŠÍ PRVKY

K památkově nejcennějším prvkům patří sanktuář (eucharistický svatostánek, nejposvátnější místo v katolických kostelích) na severní straně presbytáře s profilovaným ostěním a vimperkem (trojúhelníkový štít nad portály a okny, zdůrazňující vertikalitu stavby v gotické architektuře), dále profilovaný hrotitý vstupní portál v jižní stěně lodi.

POHLED NA SANKTUÁŘ S PROFILOVANÝM OSTĚNÍM A VIMPERKEM.

POHLED NA SANKTUÁŘ S PROFILOVANÝM OSTĚNÍM A VIMPERKEM.

POHLED NA VSTUPNÍ PORTÁL.

POHLED NA VSTUPNÍ PORTÁL.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

První písemná zmínka o Lažišti pochází z roku 1352. Jan Lucemburský dal v roce 1341 pánům z Vimperka souhlas k postavení nového hradu s názvem Hus. Mezi několika vesnicemi, které patřily pánům z Husi, je uvedeno i Lažiště. V Lazišti už však nejméně jedno století stál románský kostelík. Nejstarší dochovaná písemná zpráva o kostele je rovněž z roku 1352 a zabývá se desátkem odváděnými papeži. O půl století později byl kostel zasvěcen sv. Mikuláši. Přestože fara v Lažišti byla vskutku provinčním místem, již od počátku měli Lažiště štěstí na zajímavé církevní osobnosti. V letech 1372 až 1404 zde působil coby farář důvěrník vyšehradského probošta Bernard z Věžic, jenž dokonce obdržel od tehdejšího papeže Bonifáce IX. zvláštní privilegium zvolit si zpovědníka. Na druhém konci výčtu zdejšího kléru, pak najdeme v roli faráře, pozdějšího českého primase kardinála Miloslava Vlka, který v Lažišti sloužil v letech 1971-1972. DUCHOVNÍ_KONTEX:

POHLED NA NÁSTĚNNÉ MALBY V KAPLI SV. JANA NEPOMUCKÉHO.

POHLED NA NÁSTĚNNÉ MALBY V KAPLI SV. JANA NEPOMUCKÉHO.

DETAIL NÁSTĚNNÉ MALBY V KAPLI SV. JANA NEPOMUCKÉHO.

DETAIL NÁSTĚNNÉ MALBY V KAPLI SV. JANA NEPOMUCKÉHO.

Literatura

Jiří Kuthan, Středověká architektura v Jižních Čechách do poloviny 13. století, České Budějovice, 1977, str. 211. Emanuel Poche, Umělecké památky Čech II., Praha, 1978, str. 214. Laziště, Kostel sv. Mikuláše. Evidenční list kulturní památky – původní.