LOKALITA: Schönkirch

Okres: Tirschenreuth

Kraj: Horní Falc

GPS: 49.7932131N, 12.2906167E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel se nachází v centru obce.

Zasvěcení: sv. Michal, archanděl Michael

Status: Dnes se jedná o evangelický filiální kostel, který byl původně vystavěn jako katolický.

Stavební fáze

Kostel vznikl ve 2. polovině 12. století. Poprvé je doložen roku 1188, kdy byl definován jako hradní kaple. Kostel měl pravděpodobně dvě nadzemní patra a vyšší věž pocházející pravděpodobně z období pozdní gotiky. Bohužel v 18. století bylo kvůli špatné statice nutné část věže a nejvyšší patro zbourat. Ve stejném století proběhla barokní rekonstrukce oken s výjimkou okna na východní straně kněžiště. Dále byl vystavěn nový vstup na západě. V letech 2007 a 2008 proběhly na objektu opravy, a to včetně obnovy střešní konstrukce kostelní věže.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

ZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

ZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

Stavební podoba

Jde o jednolodní kostel s chórovou věží, ve které se nachází kněžiště zaklenuté křížovou klenbou bez žeber. Na východní straně je umístěno dochované románské okno. Kněžiště je od lodi děleno odstupňovaným vítězným obloukem. Prostor lodi je zaklenut dvěma poli křížové klenby. Na jižní straně se nachází zazděný původní portál. Západní strana je zakončena dřevěnou galerií, pod kterou je postaven vchod do vstupní předsíně. Z galerie vedl žebřík do horního patra, odkud se lidé mohli dostat do horních pater věže. Přízemní patro je z vnější strany tvořeno žulovými kvádry a horní patro je hladce omítnuto.

PORTÁL NA VÝCHODNÍ STRANĚ S DOCHOVANÝM ROMÁNSKÝM OKNEM.

PORTÁL NA VÝCHODNÍ STRANĚ S DOCHOVANÝM ROMÁNSKÝM OKNEM.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

JIŽNÍ STRANA KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel byl součástí hradního komplexu či panského sídla, po kterém se v okolí dochovalo několik budov. Stavba byla se šlechtickým sídlem propojena dřevěným mostem, po kterém byl veden přístup do profánního horního patra.

Vybavení kostela

Vybavení kostela pochází z 18. století, a to včetně akantového oltáře z roku 1720.

Duchovní prvky

.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kostel byl původně zasvěcen sv. Jakubovi. Jedná se o příklad tzv. simultánního kostela, který byl v určitém období využívaný jak katolickou, tak i reformační církví zároveň. Důvodem tohoto stavu byly náboženské reformace a proměny víry v zemi. V případě kostela sv. Michala se tato změna odehrála roku 1653 a trvala do roku 1920, kdy kostel připadl protestantům.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Za sv. Michala je označovaný archanděl Michael, který je považován za vůdce nebeského vojska. Apokalypsa ve Zjevení sv. Jana popisuje, jak tento archanděl bojuje s drakem, který je ve skutečnosti ďábel a poráží ho. Často je zobrazován ve zbroji s plamenným mečem či kopím a bojující s drakem, ale také je možné ho spatřit jedoucího na koni nebo jak drží knihu či kadidelnici.

Literatura

Altbayern Reihe I Heft 21: Tirschenreuth, Mnichov 1970. Evangelische filialkirche St. Michael, Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege (digitální atlas bavorských památek. Dostupné na: blfd.bayern.de Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2006. Simultankirchenradweg: Route 8, Sankt Michael in Schönkirch. Werner Robl, Burggraf Heinrich III. und sein Erbe: Die romanischen Schutzkirchen in Altbayern, Berching 2012.