LOKALITA: Štěpánovice

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.4289489N, 13.2809350E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel umístěn při západním okraji vsi, nedaleko bývalé tvrze Štěpánovice.

Zasvěcení: sv. Michael

Status: Filiální kostel.

Stavební fáze

Raně gotický kostel sv. Michaela ve Štěpánovicích je datován na sklonek 13. století (někdy se datuje do 2. pol. 13. stol.), písemně je doložený v r. 1367. Nejstarší částí kostela je presbytář s vítězným obloukem a obvodovými stěnami lodi.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

Stavební podoba

Kostel sv. Michaela ve Štěpánovicích je jednolodní orientovaná stavba s lodí obdélného půdorysu, nižším čtvercovým presbytářem, předsíní na jižní straně a hranolovou věží v západním průčelí, která byla přistavěna v 1. pol. 17. stol. K presbytáři po severní straně přiléhá drobná stavba sakristie obdélného půdorysu. Do lodi se vstupuje jižním lomeným portálem s profilovaným ostěním a drobnými oblounky. Vstup do předsíně zdobí renesanční štít se štukovým jezuitským znakem _IHS_ a motivem srdce. Loď kostela zakryta sedlovou střechou, stejně jako presbytář, který je však zakončen polovalbovou střechou. Nad presbytářem se nachází drobná šestiboká věžička (sanktusník), která je oplechována jehlancovou stříškou. Věž je zakryta nízkou jehlancovou střechou a završena lucernou. Obdélníková loď je plochostropá, v západní části je zděná empora na nízkých pilířích. V presbytáři zachovány výběhy masivních pětibokých žeber z jehlancových konzol.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

POHLED NA PŘEDSÍŇ NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

POHLED NA PŘEDSÍŇ NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Osada Štěpánovice se statkem a tvrzí je v písemných pramenech prvně zmíněna v r. 1115 v darovací listině knížete Vladislava Kladrubskému klášteru. V 16. stol. byla osada v držení rodu Jeníšků z Újezda, který ji r. 1638 prodává jezuitské koleji v Klatovech. Tento majetek r. 1694 kupuje František Max Otto Černín z Chudenic. Tvrz je v r. 1730 přestavěna na sýpku.

Vybavení kostela

Na hlavním oltáři se nacházejí dřevěné sochy sv. Michaela, sv. Pavla a Řehoře, datovány do 1. pol. 17. stol. Další oltáře jsou zasvěceny sv. Janu Křtiteli a Čtrnácti svatým Pomocníkům a ti jsou zpodobněni i na oltářních obrazech. Pocházejí, jako hlavní oltář, rovněž z 1. poloviny 17. století.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

Duchovní prvky

KROPENATKA

Patrně z doby založení kostela se ve výbavě kostela nachází bronzová kropenka na třech zoomorfních nožkách.

ZVONY

Ve věži kostela jsou zavěšeny dva nedatované zvony s obrazy sv. Jana Nepomuckého a Nanebevzetí Panny Marie. Drobná věžička (sanktusník) nad presbytářem obsahuje jeden drobný zvon, který není nijak dále v literatuře popisován.

NÁHROBNÍK

V kostele se nachází náhrobník z šedého mramoru, na jehož povrchu je rozpoznatelný erb rodu Jeníšků z Újezda. Jejich erb nese ve štítu jednorožce v přepůleném poli a v klenotu vyobrazení muže s kyjem nad hlavou. Nápisem na náhrobní desce zjišťujeme, že pochází z r. 1599 a upomíná na rytíře Buriana Jeníška z Újezda.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Nástěnné malby nacházející se v interiéru kostela pocházejí z poč. 16. století. Jejich odkrytí bylo provedeno již v r. 1891. Tyto malby se nachází v těsné blízkosti vítězného oblouku a zpodobují biblické postavy s nápisy v gotické minuskule. Strany lomeného oblouku zdobí červení kraby, postavy proroků, lilie, hvězdy a růže. Kostel ve Štěpánovicích je zasvěcen Archandělu Michaeli, jehož jméno v hebrejštině zní Míkael, v překladu Tvář Boží. Archanděl Michael je považován za knížete vojska nebeského, anděla strážného ochraňující město Izrael a jeho vyobrazení s váhami v ruce jej představuje jako važiče lidských duší, tedy rozhodujícího o osudu mrtvých u Posledního soudu. Od pozdního středověku bývá sv. Michael zobrazován ve zbroji, v rukou svírá kopí či meč, kterými probodává zpodobnění ďábla. Též je možno sv. Michaela vidět oděného v tunice a v chlamys (tj. vlnící se dlouhý plášť, který je nošen přes levé rameno a konce spojeny sponou), v ruce svírající hůl. Tato podoba odpovídá raně křesťanskému vyobrazování jeho postavy.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA NA VÍTĚZNÝ OBLOUK.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA NA VÍTĚZNÝ OBLOUK.

Literatura

Emanuel Poche, Umělecké památky Čech 3 P/Š, Praha 1980. Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. F. Vaněk – K. Hostaš – F. A. Borovský, Štěpánovice – kostel sv. Michala, in: Soupis památek 07. Politický okres klatovský, Praha 1899. Jan Halada, Jeníškové z Újezda, in: Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti, Praha 1992. Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2021.