Kostel sv. Matouše

LOKALITA: Křištín

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.3373189N, 13.3375831E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel se nachází uprostřed vesnice Křištín a je ohraničen kamennou zdí, která je prolomena vstupem na jižní straně.

Zasvěcení: sv. Matouš

Status: Dnes se jedná o filiální kostel, který náleží k římskokatolické farnosti Nýrsko.

Stavební fáze

Stavba kostela sv. Matouše se datuje od poslední čtvrtiny 13. století, kdy pravděpodobně vznikla kostelní loď. Presbytář podle zaklenutí pochází z poloviny 14. století. V 16. století vznikly nástěnné malby, které zdobí presbytář a triumfální oblouk církevní stavby. Kostel prošel barokními úpravami ve 2. polovině 18. století, při kterých byl přestavěn krov, lodní strop a okna. Z 2. poloviny 19. století pochází stavba kruchty. Předsíň na jižní straně kostela byla vystavěna kolem roku 1900. Je možné, že kamenná zeď, která obklopuje kostel vznikla v 18. století, ale tato datace není jednoznačná. Východní část této zdi prošla úpravami ve 20. století.

Stavební podoba

Jedná se o gotický jednolodní kostel s polygonálně uzavřeným presbytářem. Presbytář o jednom poli je zaklenut křížovou žebrovou klenbou a s kostelní lodí je propojen triumfálním obloukem. Z venkovní strany presbytáře jsou ukotveny snížené opěráky, mezi kterými jsou umístěna čtyři lomená okna. Po levé straně presbytáře je umístěn sanktuář. Výklenek je ve tvaru lomeného oblouku. Plochostropá obdélná loď s dřevěnou kruchtou je nepatrně širší než presbytář. Na její jižní stěně je umístěna menší předsíň, kde se zachoval vstup skrze raně gotický portál. Na něm jsou stále patrné válcovité patky sloupů se svislými rýhami a hladké hlavice. Interiér kostelní lodi osvětlují tři pravoúhlá okna.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODNÍ STRANY.

RANĚ GOTICKÝ PORTÁL NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

RANĚ GOTICKÝ PORTÁL NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel sv. Matouše v Křištíně je poprvé zmiňován v roce 1352. Nachází se v blízkosti úpatí horského hřbetu. Roku 1378 byl pánem vsi jistý Vilém z Čachrova. V období 15. a 16. století připadl Křištín do majetku Střeziměřským z Lub.

Vybavení kostela

Vybavení kostela je převážně barokní.

Duchovní prvky

NÁHROBNÍKY

V presbytáři kostela sv. Matouše se nachází tři náhrobní kameny ze 16. století. Tyto náhrobky byly původně umístěny na podlaze, ale dnes zdobí stěny presbytáře. Jsou špatně čitelné a jeden z těchto náhrobních kamenů patří dítěti, což je patrné z jeho menších rozměrů.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Sv. Matouš byl apoštol a autor evangelia, a proto bývá zobrazován s knihou či přímo jako pisatel evangelia. Za života byl původně celníkem a nesl jméno Levi. Jeho hlavním atributem je anděl. K poznávacím apoštolským symbolům náleží halapartna, sekera nebo dýka v zádech. Můžeme ho vidět i s měšcem, který odkazuje na jeho původní povolání. Tento apoštol zemřel mučednickou smrtí a je patronem celníků a finančních úředníků.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

V interiéru kostela se nacházejí z větší části odkryté nástěnné malby ze začátku 16. století, které jsou dílem stejného umělce, jemuž je připsáno autorství maleb kostela sv. Mikuláše v Lubech a také v kostele. sv. Mikuláše ve Štěpánovicích. Nástěnné malby kostela v Křištíně se dají rozdělit na běžně viditelnou část zdobící interiér současné stavby a na část, která se po snížení stropu, nachází v prostoru půdy. Mezi takto schované části patří fragmenty výjevu Kalvárie s ukřižovaným Kristem, Pannou Marií, sv. Janem, které doprovází svatí biskupové a Panny mučednice. Výjev je umístěný nad triumfálním obloukem v prostoru východní stěny. Roku 1940 byly odhaleny nástěnné malby v prostoru presbytáře a kostelní lodi. V presbytáři se na stěně nad triumfálním obloukem nachází veraikon s Kristovou tváří na roušce, která je nesena dvěma anděli. V kápích mezi klenebními žebry nacházíme vyobrazené postavy proroků, kteří drží nápisové pásky, kde je zaznamenán text náboženské povahy. V závěru presbytáře jsou nápisové pásky zobrazené v rukách pětice andělů, ve kterých se nachází vyobrazené části z Janova evangelia. Prostor mezi vyobrazenými figurami je vyplněn stylizovaným květinovým dekorem. Na východní stěně triumfálního oblouku se nachází malby dvou iluzivních retáblů. V levém retáblu je vyobrazen světec bez vousů a s halapartnou. Pravděpodobně se jedná o postavu sv. Matěje či sv. Matouše. Na pravé straně oblouku lze vidět částečně odkrytou postavu Panny Marie. Prezentuje se nám postava od pasu dolů, která je umístěna na iluzivní konzole. Je oblečená v bohatý šat a obklopují ji sluneční paprsky.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 3, Praha 1980. Jan Anderle – Petr Jindra – Michaela Ottová (edd.), Obrazy krásy a spásy: gotika v jihozápadních Čechách, Plzeň 2013. Křištín – Kostel sv. Matouše, Soupis památek, roč. 07, Politický okres klatovský, 1899. Ondřej Faktor, Středověká nástěnná malba v jihozápadních Čechách (okresy Klatovy, Prachatice, Strakonice) (disertační práce), Ústav pro dějiny umění UKFF, Praha 2016. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000124849, dostupné na: pamatkovykatalog.cz Věra Remešová, Ikonografie a atributy svatých, Praha 1991.