LOKALITA: Nicov
Okres: Prachatice
Kraj: Jihočeský kraj
GPS: 49.1254306N, 13.6204583E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel sv. Martina stojí v Nicově pod svahy Královského kamene při silnici z Vimperku do Kašperských Hor, z Vimperku po silnici č. 145 směrem na Kašperské Hory. Lze zaparkovat v menším prostoru u kostela. Kostel je obklopen hřbitovem s ohradní zdí s bránou a brankou.
Zasvěcení: sv. Martin
Status: Farní kostel.
Stavební fáze
Románský kostel sv. Martina pochází ze 13. století. Stavba byla barokně upravena ve druhé polovině 17. století a později ještě následovaly dílčí úpravy. Západní část lodi je pozdější přístavbou, krypta a sakristie byly přistaveny roku 1866.
POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.
Stavební podoba
Kostel sv. Martina je jednolodní stavba se čtvercovým presbytářem a hranolovou věží. Průčelí lodi, v jehož přízemí se nachází segmentové okno, vybíhá v jednoduchý barokní štít. Podélné strany jsou prolomeny třemi dovnitř vyšpaletovanými okny (dvě blíže u sebe ležící jsou na místě starých). Ve východní stěně závěru je zachováno původní románské okno. Tyto prostory kryje společná šindelová střecha. K pravému boku lodě přiléhá stará (snížená) věž s jehlancovou střechou, v přízemí jsou úzká čtverhranná dovnitř rozšířená okénka, v hořejším patře jsou prostě zděná polokruhem klenutá okna, která se otevírají ku třem volným stranám. Loď je obdélníková s plochým stropem, triumfální oblouk je polokruhový, přepásaný maltovou římsou a dělí loď od křížově zaklenutého presbytáře.
POHLED NA VĚŽ KOSTELA.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Kostel sv. Martina tvoří i díky své vyvýšené poloze pohledovou dominantu obce. Nicov je malá ves v pěkné poloze ve svahu hory Královský kámen na rozhraní Kašperskohorska a Stašska na Šumavě. Leží v nadmořské výšce 885 metrů. Jedná se o nejvýše položený kostel v České republice.
Vybavení kostela
Veškeré vnitřní zařízení pochází z 18. století. Výjimkou je křtitelnice, která je románská.
POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.
Duchovní prvky
ZVONY
První zvon má průměr 0.76 m, výšku 0.62 m, je hladkého povrchu, kolem čepce má nápis got. majuskulí 14. věku se jmény čtyř evangelistů. Písmem i obsahem se shoduje s legendou 3. zvonu v kostele sv. Bartoloměje v Rejštejně: _†LUCAS. MARCVS. JOHANNES. MATEUS_. Druhý zvon má průměr 0.52 m, výšku 0.43, je hladký, bez nápisu, z téže doby a dílny jako zvon předešlý. Třetí má průměr 0.28 m, výšku 0.24, má na těle štítek zvonaře Pernera v Budějovicích a letopočet 1851.ROMÁNSKÁ KŘTITELNICE
Románská křtitelnice se nachází při vchodu na straně severní. Je kalichovitého tvaru, žulová, 0.84 metru vysoká. Křtitelnice je nádrž či nádoba se svěcenou vodou, užívaná v křesťanských chrámech ke svátosti křtu. Obsahuje svěcenou vodu, kterou je člověk pokřtěn, a křtem se stává křesťanem. Ve středověku byly křitelnice menšími nábodami na sloupku, zatímco v nejstarších raně křesťanských dobách to byly centrální prostory s bazénkem (piscinou), do nichž se křtěnec ponořil celý, označovaná jako baptisteria.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
Navzdory drsným životním podmínkám byla obec Nicov osazena poměrně brzy – poprvé se připomíná v roce 1295. Vznik Nicova je však třeba posunout ještě o něco dozadu, ke stavbě románského kostela v 1. čtvrtině 13. století. Kostel sv. Martina byl na počátku 14. století osazovaný řeholníky benediktinského Ostrovského kláštera, až od roku 1584 byl filiálním kostelem Kašperských Hor. Kostel byl povýšený na farní v roce 1857. V letech 1940–1945 farnost byla nuceně spravována z Pasovské diecéze. Po druhé světové válce byla vrácena Českobudějovické diecézi.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Kostel v Nicově je zasvěcen sv. Martinovi. Martin byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. V římskokatolické církvi patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Je zakladatel prvních klášterů na území dnešní Francie. Svou misijní činností se snažil potírat pohanství, přičemž obracel lidi na křesťanství. Je patronem vojáků, jezdců, kovářů, tkalců, koželuhů, krejčích, hoteliérů, cestovatelů, chudáků, vězňů, pastýřů, vinařů a abstinentů. Jeho atributy jsou voják na koni, meč, plášť, žebrák, husa, biskupská mitra, berla a kniha. Svátek sv. Martina slavíme 11. listopadu. Obvyklým svátečním jídlem k tomuto svátku je pečená husa.