Kostel sv. Máří Magdalény

LOKALITA: Čkyně

Okres: Prachatice

Kraj: Jihočeský kraj

GPS: 49.1158019N, 13.8234211E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Příjezd ve směru od Prahy po silnici č. 4 směr Vimperk. Kostel sv. Máří Magdalény se hřbitovem je umístěn ve vyvýšené poloze severozápadně od centra Čkyně.

Zasvěcení: sv. Máří Magdaléna

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Kostel svaté Maří Magdéleny ve Čkyni je raně gotická stavba z konce 13. století. Klenba presbytáře pochází pravděpodobně z roku 1285. V interiéru jsou dochovány gotické malby ze 14. století. Kostel nese stopy barokních úprav z roku 1789, zvonice nad presbytářem byla doplněna v roce 1827. Ve druhé polovině 19. století byla loď prodloužena k západu (přestavěn v letech 1789 a 1850). Za předsíňkou se dochoval gotický profilovaný portál s lomeným obloukem.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.

Stavební podoba

Kostel sv. Máří Magdalény ve Čkyni je jednolodní stavba, s pravoúhle uzavřeným presbytářem, se sakristií s oratoří na severní a předsíňkou na jižní straně lodi. Za předsíňkou je vysoký hrotitý portál z roku 1270-80. Západní průčelí je završeno hladkou štítovou zdí stejně jako severní strana sakristie s opěráky na nárožích. Presbytář, oddělený od lodi hrotitým trimfálním obloukem, je zaklenut polem křížové klenby se žebry o profilu vyžlabeného klínu, sbíhajícími na polovinu vejčité konsolky, v závěru se nachází pravoúhlý sanktuář. Sakristie je kryta trámovým stropem. Loď je plochostropá a na její severní straně je zazděno původní půlkruhem završené okénko s hlubokou špaletou, v západní části lodi je dřevěná kruchta na dvou sloupech. Předsíňka je zaklenuta plackou.

VYSOKÝ HROTITÝ PORTÁL Z ROKU 1270-80.

VYSOKÝ HROTITÝ PORTÁL Z ROKU 1270-80.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Areál kostela s přilehlým hřbitovem a márnicí tvoří důležitou část urbanistické struktury obce, spolu s blízkou farou tvoří jedno z těžišť městečka.

Vybavení kostela

Vnitřní zařízení je z 19. století, novobarokní.

Duchovní prvky

CENNÉ PŮVODNÍ PRVKY

K nejcennějším prvkům stavby patří křížová klenba presbytáře s nástěnnými malbami, profilovaný gotický jižní vstupní portál a zazděné románské okénko v jižní stěně lodi, klenutá předsíň a oratoř nad sakristií.

POHLED NA KŘÍŽOVOU KLENBU V PRESBYTÁŘI.

POHLED NA KŘÍŽOVOU KLENBU V PRESBYTÁŘI.

PAMĚTNÍ DESKA JANA PREISLERA

Na kostele sv. Máří Magdalény se nachází pamětní deska s nápisem: _“Vzpomínka na dobrého a poctivého kněze p. Jana Preislera, který v tomto chrámu Páně a na zdejší farnosti sloužil 10 let. V Pondělí velikonoční 17. dubna 1995 byl zákeřně zavražděn na faře. Lehké odpočinutí dej mu, Pane, a světlo věčné ať mu svítí. Amen.“_ Jan Preisler byl římskokatolický farář ve Vimperku a později Čkyni na Prachaticku. Ve věku 73 let byl v dubnu 1995 zavražděn. Jan Preisler byl zabit sedmi bodnými ranami nožem a údery dřevěným věšákem. Motivem vraždy bylo získat peníze z velikonoční sbírky věřících, ve které bylo 3835 Kč. Vrah nebyl nikdy usvědčen a odsouzen.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

O vzniku obce Čkyně neexistují písemné prameny, ale její vznik se datuje do období 13. století. Plebánie (středověká venkovská farnost) ve Čkyni působila od roku 1370 při kostelíku sv. Máří Magdalény. V pozdější době zanikla a Čkyně byla připojena k Bohumilicím. Roku 1785 byla v místě zřízena lokálie, povýšená v roce 1858 na samostatnou farnost.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

V presbytáři se nachází cenné nástěnné malby. Nejstarší vrstva je datována do let 1330–1340. Na malbách vidíme světce a světice, anděly, Nanebevzetí sv. Máří Magdalény, sv. Jiřího s drakem a symboly evangelistů. Některé malby jsou mladší, z poloviny 14. a z konce 15. století. Kostel ve Čkyni je zasvěcen sv. Máří Magdaleně, jež byla Ježíšem zachráněna ze zajetí démonů a lnula k němu velkou láskou. Je patronkou kajícníků, studentů, zajatců, svedených a zahradníků. Jejími atributy jsou nádobka s mastí, kříž, kniha, lebka. Zobrazována bývá také jako kajícnice v jeskyni nebo s anděly. Často bývá zobrazována klečící a plačící na Kalvárii u kříže, nebo stojící za Pannou Marií, účastní se Kristova snímání z kříže, oplakávání i pohřbu. Při Nanebevzetí se modlí a její tělo nesou andělé. Dalšími postavami na nástěnných malbách jsou Evangelisté Matouš, Marek, Lukáš a Jan. U Matouše si všimněte symbolu lidské tváře, u Marka symbolu lva, u Lukáše symbolu býčka a konečně u Jana symbolu orla.

FRESKA V PRESBYTÁŘI KOSTELA.

FRESKA V PRESBYTÁŘI KOSTELA.

FRESKOVÁ VÝZDOBA KLENBY PRESBYTÁŘE KOSTELA SE ZOBRAZENÍM SYMBOLŮ ČTYŘ EVANGELISTŮ.

FRESKOVÁ VÝZDOBA KLENBY PRESBYTÁŘE KOSTELA SE ZOBRAZENÍM SYMBOLŮ ČTYŘ EVANGELISTŮ.

Literatura

František Mareš a Jan Sedláček, Soupis památek historických a uměleckých v Království českém od pravěku do polovice 19. století. XXXVIII., Politický okres Prachatický, 1995, str. 30-33. Petr David a Vladimír Soukup, 777 kostelů, klášterů, kaplí České republiky, Praha, 2002, str. 44. Simona Kidlesová a Jiří Špaček, Česká republika od A do Z, Praha, 2009, str. 83. HYNEK RULÍŠEK, SLOVNÍK KŘESŤANSKÉ IKONOGRAFIE: POSTAVY, ATRIBUTY, SYMBOLY, PRAHA, 2006. Čkyně, Kostel sv. Máří Magdalény. Evidenční list kulturní památky – původní.