LOKALITA: Čkyně
Okres: Prachatice
Kraj: Jihočeský kraj
GPS: 49.1158019N, 13.8234211E
Naviguj na souřadnicePřístup: Příjezd ve směru od Prahy po silnici č. 4 směr Vimperk. Kostel sv. Máří Magdalény se hřbitovem je umístěn ve vyvýšené poloze severozápadně od centra Čkyně.
Zasvěcení: sv. Máří Magdaléna
Status: Farní kostel.
Stavební fáze
Kostel svaté Maří Magdéleny ve Čkyni je raně gotická stavba z konce 13. století. Klenba presbytáře pochází pravděpodobně z roku 1285. V interiéru jsou dochovány gotické malby ze 14. století. Kostel nese stopy barokních úprav z roku 1789, zvonice nad presbytářem byla doplněna v roce 1827. Ve druhé polovině 19. století byla loď prodloužena k západu (přestavěn v letech 1789 a 1850). Za předsíňkou se dochoval gotický profilovaný portál s lomeným obloukem.
POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.
POHLED NA KOSTEL ZE SEVERU.
Stavební podoba
Kostel sv. Máří Magdalény ve Čkyni je jednolodní stavba, s pravoúhle uzavřeným presbytářem, se sakristií s oratoří na severní a předsíňkou na jižní straně lodi. Za předsíňkou je vysoký hrotitý portál z roku 1270-80. Západní průčelí je završeno hladkou štítovou zdí stejně jako severní strana sakristie s opěráky na nárožích. Presbytář, oddělený od lodi hrotitým trimfálním obloukem, je zaklenut polem křížové klenby se žebry o profilu vyžlabeného klínu, sbíhajícími na polovinu vejčité konsolky, v závěru se nachází pravoúhlý sanktuář. Sakristie je kryta trámovým stropem. Loď je plochostropá a na její severní straně je zazděno původní půlkruhem završené okénko s hlubokou špaletou, v západní části lodi je dřevěná kruchta na dvou sloupech. Předsíňka je zaklenuta plackou.
VYSOKÝ HROTITÝ PORTÁL Z ROKU 1270-80.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Areál kostela s přilehlým hřbitovem a márnicí tvoří důležitou část urbanistické struktury obce, spolu s blízkou farou tvoří jedno z těžišť městečka.
Vybavení kostela
Vnitřní zařízení je z 19. století, novobarokní.
Duchovní prvky
CENNÉ PŮVODNÍ PRVKY
K nejcennějším prvkům stavby patří křížová klenba presbytáře s nástěnnými malbami, profilovaný gotický jižní vstupní portál a zazděné románské okénko v jižní stěně lodi, klenutá předsíň a oratoř nad sakristií.POHLED NA KŘÍŽOVOU KLENBU V PRESBYTÁŘI.
PAMĚTNÍ DESKA JANA PREISLERA
Na kostele sv. Máří Magdalény se nachází pamětní deska s nápisem: _“Vzpomínka na dobrého a poctivého kněze p. Jana Preislera, který v tomto chrámu Páně a na zdejší farnosti sloužil 10 let. V Pondělí velikonoční 17. dubna 1995 byl zákeřně zavražděn na faře. Lehké odpočinutí dej mu, Pane, a světlo věčné ať mu svítí. Amen.“_ Jan Preisler byl římskokatolický farář ve Vimperku a později Čkyni na Prachaticku. Ve věku 73 let byl v dubnu 1995 zavražděn. Jan Preisler byl zabit sedmi bodnými ranami nožem a údery dřevěným věšákem. Motivem vraždy bylo získat peníze z velikonoční sbírky věřících, ve které bylo 3835 Kč. Vrah nebyl nikdy usvědčen a odsouzen.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
O vzniku obce Čkyně neexistují písemné prameny, ale její vznik se datuje do období 13. století. Plebánie (středověká venkovská farnost) ve Čkyni působila od roku 1370 při kostelíku sv. Máří Magdalény. V pozdější době zanikla a Čkyně byla připojena k Bohumilicím. Roku 1785 byla v místě zřízena lokálie, povýšená v roce 1858 na samostatnou farnost.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
V presbytáři se nachází cenné nástěnné malby. Nejstarší vrstva je datována do let 1330–1340. Na malbách vidíme světce a světice, anděly, Nanebevzetí sv. Máří Magdalény, sv. Jiřího s drakem a symboly evangelistů. Některé malby jsou mladší, z poloviny 14. a z konce 15. století. Kostel ve Čkyni je zasvěcen sv. Máří Magdaleně, jež byla Ježíšem zachráněna ze zajetí démonů a lnula k němu velkou láskou. Je patronkou kajícníků, studentů, zajatců, svedených a zahradníků. Jejími atributy jsou nádobka s mastí, kříž, kniha, lebka. Zobrazována bývá také jako kajícnice v jeskyni nebo s anděly. Často bývá zobrazována klečící a plačící na Kalvárii u kříže, nebo stojící za Pannou Marií, účastní se Kristova snímání z kříže, oplakávání i pohřbu. Při Nanebevzetí se modlí a její tělo nesou andělé. Dalšími postavami na nástěnných malbách jsou Evangelisté Matouš, Marek, Lukáš a Jan. U Matouše si všimněte symbolu lidské tváře, u Marka symbolu lva, u Lukáše symbolu býčka a konečně u Jana symbolu orla.FRESKA V PRESBYTÁŘI KOSTELA.
FRESKOVÁ VÝZDOBA KLENBY PRESBYTÁŘE KOSTELA SE ZOBRAZENÍM SYMBOLŮ ČTYŘ EVANGELISTŮ.