LOKALITA: Uhliště – Chudenín

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.2822014N, 13.0860239E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel umístěn na osamocený západní okraj vsi Uhliště, poblíž Chudenína.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z VÝCHODNÍ STRANY.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL Z VÝCHODNÍ STRANY.

Zasvěcení: sv. Linhart

Status: Římskokatolický farní kostel.

Stavební fáze

Gotická stavba kostela sv. Linharta v Uhlišti pochází z konce 15. st. – poč. 16. st. Původními částmi stavby jsou klenba presbytáře, vítězný oblouk, opěrné pilíře u presbytáře, západní štít lodi, jižní portál lodi a všechna okna v lodi i presbytáři. Předsíň spolu s opěrnými pilíři při západní straně zřejmě dostavěny v období baroka. V r. 1934 kostel vyhořel a o rok později byla dokončena oprava částí narušených ohněm. Opravou prošly postupně všechny dřevěné části, tj. krovy, sanktusník, strop lodi a kruchta a vnitřní i vnější omítky kostela. Další úprava proběhla v letech 1992-4, kdy byl kostel v havarijním stavu. Byla položena nová střešní krytina, nový strop lodi, výměna částí krovů, oprava sanktusníku a jeho oplechování, výměna okenních kružeb a odstraněno torzo sakristie.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVERNÍ STRANY.

Stavební podoba

Kostel sv. Linharta v Uhlišti je orientovaná jednolodní stavba obdélného půdorysu s pětibokým presbytářem. Po severní straně k presbytáři přiléhala sakristie obdélného půdorysu a po jižní straně čtvercová předsíň se štítem v západním průčelí. Jižní vstup je široký se stlačeným záklenkem, tomuto vchodu předchází vstupní předsíň se sedlovým portálem a okoseným ostěním. V jihovýchodním rohu presbytáře se nachází druhý vstup do kostela se zděným ostěním. Loď je spolu s presbytářem kryta sedlovou střechou. Nad ní se tyčí šestiboký sanktusník zakončený cibulovitou lucernou, na jejímž konci je kříž. Loď kostela z jižní strany osvětlují dvojice gotických oken s kamenným ostěním a kružbou. Okna jsou lemována barevnou paspartou, zakončenou lilií. Mezi dvěma okny v lodi se nachází výklenek s paspartou a nápisem, před ním dřevěný kříž. Presbytář osvětluje pět vysokých gotických oken s kružbami. V jižním průčelí kostela po levé straně se nachází malé okno, osvětlující kruchtu.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Ves Uhliště je hlavně známá pro svou dřívější činnost – rýžování zlata. Dále je tato ves zařazena mezi osady s nejstarším dokladem ze 13. – 14. st. ohraničují Královský Hvozd (rozkládající se dále v oblastech Práchně, Pootaví do Bavor až za Sušici).

Vybavení kostela

Vybavení kostela z velké části zničil požár v r. 1934.

POHLED NA TRIBUNU NA ZÁPADNÍ STRANĚ KOSTELA.

POHLED NA TRIBUNU NA ZÁPADNÍ STRANĚ KOSTELA.

Duchovní prvky

SOCHY

Interiér zdobí dřevěné sochy z období pozdní gotiky 15. st., jsou jimi sochy Madony, sv. Anny, Kryštofa, Volfganga, Linharta, Barbory a Kateřiny.

POHLED DO LODI KOSTELA.

POHLED DO LODI KOSTELA.

ZVONY

V době před požárem, se v kostele nacházely dva zvony, kdy jeden z nich datován r. 1517.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel v Uhlišti je zasvěcen benediktinskému opatu Linhartovi (Leonardovi) z Limoges, který žil v 6. st. ve Francii. Jeho kult byl oblíben zejména na venkově a zařadil se i mezi Čtrnáct svatých Pomocníků. Dle legendy sv. Linhart za svého života léčil nemocné, otevřel vodní pramen a pomohl královně Klotyldě při porodu. Svatý Linhart je vyobrazován jako poustevník, benediktinský mnich, opat s berlou a dalšími atributy, kterými jsou kniha a řetěz s okovy, někdy kráva. Zobrazen bývá i při vysvobozování vězňů, vyhánění ďábla z posedlého člověka či otevírání pramene pomocí úderu svou holí. Linhart je patronem např. vězňů, zajatců, rolníků a domácích zvířat a těhotných žen.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 4 T/Ž, Praha 1982. Ferdinand Vaněk – Karel Hostaš, Uhliště (Kolheim) – Kostel. In: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okrese Klatovském, Praha 1899. Kostel sv. Linharta. In: Památkový katalog NPŮ. Dostupné: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-linharta-14953949 Vladimír Holý, Počátky osídlení Královského hvozdu na Šumavě. In: Minulostí západočeského kraje XXIV, 141-152, Plzeň 1988. Hynek Rulíšek, Postavy, atributy, symboly. Slovník křesťanské ikonografie, České Budějovice 2006.