Kostel sv. Jiří

LOKALITA: Přimda

Okres: Tachov

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.6743950N, 12.6769289E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel stojí v centru na východním okraji náměstí Republiky ve městě Přimda.

Zasvěcení: sv. Jiří

Status: Dnes je filiálním kostelem, který přísluší pod farnost Bor u Tachova.

Stavební fáze

Původně románská stavba, ze které se nám dochovalo obvodové zdivo lodi, prošla přibližně v 1. pol. 14. století gotickou přestavbou. Ze 14. století pochází vystavěný presbytář s opěráky a křížovou žebrovou klenbou, vítězný oblouk, sakristie a okna lodi. Rok 1429 je spojen s požárem, jenž byl pravděpodobně způsoben vypleněním města husity. Kolem roku 1500 prošla kostelní loď rekonstrukcí a k jejímu průčelí byla vystavěna hranolovitá pozdně gotická věž. Poté zřejmě následovalo zvýšení lodi a presbytáře spolu se zaklenutím lodi. Jedna z nejrozsáhlejších úprav proběhla v letech 1824–1826, kdy vzniklo zastřešení věže. Během druhé světové války bylo město bombardováno a bohužel tak došlo k požáru, který poničil celý kostel. Na konci 20. století prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí, při které došlo k obnovení střechy, po vzoru podoby, kterou měla před požárem.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

Stavební podoba

Jednolodní obdélný kostel s nepravidelně polygonálním závěrem presbytáře, který je zaklenutý křížovou žebrovou klenbou a paprskovými žebry v závěru. Z vnější strany je presbytář doplněný opěrnými pilíři, které jsou posazeny mezi lomenými okny. K presbytáři se na severní straně napojuje sakristie s valenou klenbou, která byla k presbytáři dodatečně přistavěná. Loď kostela je připojená k presbytáři vítězným obloukem. Na jižní stranu lodi navazuje předsíň, která je čtvercového půdorysu. Kruchta je položena na západní stěně kostela a je zaklenuta valenou klenbou. Do výšky pěti pater stojí na západní straně mohutná hranolovitá věž, která je i dnes dominantou kostela.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Město stojí na úpatí kopce, na kterém se nachází zřícenina románského hradu Přimda. Díky jeho strategickému umístění se jednalo o významnou pohraniční pevnost, která stála na cestě mezi Prahou, Plzní a Horní Falcí. Hrad sloužil také jako vězení, ve kterém byl mimo jiné vězněn roku 1249 Přemysl Otakar II., po neúspěšné vzpouře proti otci Václavovi I. První zmínky o kostele v Přimdě pochází z roku 1384.

Vybavení kostela

Původní vybavení kostela bylo během druhé světové války zkonfiskováno a zbytek byl zničen při požáru, ke kterému došlo 20. dubna 1945.

Duchovní prvky

KŘTITELNICE

Na jižní stěně kostelní věže se vně nachází osmiboká gotická křtitelnice z kamene, která je zde zazděná.

KAMENNÉ ERBY

Na stejné straně jako křtitelnice jsou posazeny dvě kamenné desky, které se datují do doby kolem roku 1500. Jedná se o erby s gotickými iniciálami. První kamenná deska nese erb s vyobrazením dvou zkřížených halaparten a iniciál umístěných nad ním. Vztahuje se k rytíři ze Sedlic, který byl přimdským purkrabím. Druhá deska zobrazuje gotické iniciály, které patří rytíři von Gleisenthal. Tento rytíř získal Přimdu lénem v 15. století.

POHLED NA JIŽNÍ STĚNU KOSTELNÍ VĚŽE, KDE SE NACHÁZÍ KŘTITELNICE A DVA KAMENNÉ ERBY.

POHLED NA JIŽNÍ STĚNU KOSTELNÍ VĚŽE, KDE SE NACHÁZÍ KŘTITELNICE A DVA KAMENNÉ ERBY.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Legendární mučedník a bojovník Sv. Jiří je jedním z nejznámějších světců, oblíbený zejména v pozdním středověku. Ke sv. Jiří se váže oblíbená legenda o záchraně princezny před drakem zpracovaná ve Zlaté legendě Jakuba de Voragine. Je obvykle zobrazován v souboji s ním, jako rytíř v brnění s mečem a kopím. Údajně zemřel mučednickou smrtí v Palestině ve 3. století.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Interiér kostela je dnes velmi skromně vyzdobený. Mezi tuto dekoraci patří okenní vitráže tří oken umístěných v presbytáři, kde jsou zpodobněni světci sv. Vojtěch, sv. Jiří a sv. Václav.

POHLED NA OKENNÍ VITRÁŽE V PRESBYTÁŘI.

POHLED NA OKENNÍ VITRÁŽE V PRESBYTÁŘI.

Literatura

Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 3, Praha 1980. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000143918, dostupné na: pamatkovykatalog.cz. Zdeněk Vyšohlíd – Zdeněk Procházka, Čím ožívá krajina: Osudy 129 kostelů na Domažlicku a Tachovsku 1990–2000, Průvodce historií západních Čech č. 6, Plzeň 2001.