Kostel sv. Jiljí

LOKALITA: Mělnice

Okres: Domažlice

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.592448N, 12.81546E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Obec Mělnice se rozkládá na příkrém svahu. Kostel sv. Jiljí se nachází v jihovýchodní části vsi. Dál po cestě je možné dojít k pozůstatkům velké středověké tvrze.

Zasvěcení: sv. Jiljí

Status: Filiální kostel.

Stavební fáze

Kostel sv. Jiljí v obci Mělnice pochází z konce 13. století. Z tohoto období se dodnes dochovala věž a portál. Ve druhé polovině 14. století byla svatyně goticky přestavěna. Po požáru roku 1702 došlo k opravě kostelní věže a patrně k přístavbě předsíně. Tato oprava byla provedena v barokním stylu. Výmalba interiérů pochází zřejmě z první poloviny 20. století. V presbytáři je zachována původní klenba a v lodi se nachází zazděné kruhové okno. V kostele je tak možné se setkat s prvky vrcholné gotiky, vrcholného baroka i renesance.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA Z JIHOZÁPADU.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA Z JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

Stavební podoba

Stavba kostela je orientovaná. Loď je obdélná. Presbytář je užší, trojboce uzavřený. K západnímu průčelí lodi byla přistavěna věž se čtvercovou základnou. Na severní straně presbytáře je obdélná sakristie. Fasády jsou hladké, bez členění. Na podélných stěnách se nachází profilovaná korunní římsa. Věž má střechu ve tvaru cibulové báně. Západní stěna je zesílená přizdívkou se šikmým lícem. Přízemí věže je osvětleno okénkem s kamenným ostěním, částečně zazděným. Na severní straně je vstup se stlačeným záklenkem, interiér osvětlený od západu a východu oválným oknem. Korunní římsa je jednoduše profilovaná, omítky jsou hladké s malovanými lizénovými rámy.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOZÁPADU.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Mělnice je dnes malá vesnice, část města Hostouň v okrese Domažlice. Nachází se přibližně 5 km na severovýchod od Hostouně. Je zde evidováno 25 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 34 obyvatel. Kostel sv. Jiljí v Mělnici patří mezi ohrožené církevní památky. V roce 1996 byla opravena pouze krytina a snad i krov. Nyní však kostel dál nezadržitelně chátrá.

Vybavení kostela

Vybavení je převážně barokní.

Duchovní prvky

SCHODIŠTĚ

Schodiště, které ke kostelu vede, bylo vytvořeno ze starých náhrobních kamenů, které byly součástí dláždění interiéru kostela. V kostele byl pohřben také Václav Černín, majitel Mělnice, který byl zastřelen při hostině svým příbuzným roku 1587.

ROZETA

V roce 1996 byla opravena střešní krytina a částečně i střecha. Roku 2000 byla objevena v průčelí kostela skrytá gotická rozeta. Rozeta, nebo také růžice, je v architektuře označení pro kruhové okno, často velkých rozměrů, umístěné většinou nad vstupním portálem stavby nebo ve štítech příčných chrámových lodí. V Evropě je typické pro gotické kostely.

POZŮSTATKY HŘBITOVA

Na zrušeném hřbitově zůstal jediný náhrobek v podobě anděla. Jeho autorem byl kameník Georg Böhm.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

První zmínka o obci Mělnice pochází z roku 1325. Plebánií se stává až roku 1370. Za reformace se kostel stal utrakvistickým, později luteránským. Poté obě fary byly svěřeny pod správu kláštera v Teplé. Samostatná fara pro Mělnici byla zřízena v roce 1726, dle některé literatury již v roce 1700. Matriky jsou zde vedeny od roku 1657.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Roku 2009 celebroval ve zchátralém kostele mši ThDr. Miroslav Vančo, PhD., a řekl: „_Svatý Jiljí se vzdal majetku po rodičích a stal se poustevníkem. Živil se mlékem laně. Tu zachránil, když se vrhl do dráhy střely krále. Král, který zjistil ušlechtilost tohoto muže a jeho čistotu, nechal vybudovat klášter a svatý Jiljí se zde stal opatem. Pokud někdy vidíme obraz sv. Jiljí, je vždy vyobrazen s laní a šípem.“_ Tato mše měla poukázat na žalostný stav této památky. Svatý Jiljí je patronem Korutan, Štýrska, Třeboně, myslivců, pastevců, žebráků, bývá vzýván při manželské neplodnosti, při rakovině a v pokušeních. Jeho atributy jsou laň a šíp.

Literatura

Mělnice, kostel sv. Jiljí. Evidenční list kulturní památky – původní. Petr David a Jiří Berger, Chodsko – Domažlicko, Praha, 2009, str. 167. Simona Kidlesová (ed.), Česká republika od A do Z, Praha, 2009, str. 333. Jan Kumpera (ed.), Západočeský kraj A-Z, Plzeň, 1989, str. 117. Domažlický deník.