LOKALITA: Zdebořice

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.3647664N, 13.4138781E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Zdebořice je vesnice, část města Plánice v okrese Klatovy, přibližně 5 km na jihozápad od Plánice. Kostel sv. Jiljí se nachází na návrší obce při hlavní komunikaci. Je obklopen hřbitovem a hřbitovní zdí. Kostel spravuje římskokatolická farnost Plánice. Bohoslužby se konají v sobotu od 18:00 letního času jednou za 14 dní v lichý týden pouze první a třetí sobotu v měsíci. Dále v sobotu od 16:30 zimního času jednou za 14 dní v lichý týden pouze první a třetí sobotu v měsíci.

POHLED NA VSTUPNÍ BRANKU DO AREÁLU KOSTELA.

POHLED NA VSTUPNÍ BRANKU DO AREÁLU KOSTELA.

Zasvěcení: sv. Jiljí

Status: Filiální kostel.

Stavební fáze

Kostel sv. Jiljí je jádrem gotická stavba ze 14. století. Barokní přestavba proběhla v roce 1688. Další přestavba následovala v roce 1754 po požáru.

POHLED NA JIŽNÍ PŘEDSÍŇ KOSTELA.

POHLED NA JIŽNÍ PŘEDSÍŇ KOSTELA.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.

Stavební podoba

Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu, s polygonálně uzavřeným presbytářem, se čtvercovou sakristií v závěru a s výraznou hranolovou věží na západním průčelí. Loď je kryta sedlovou eternitovou střechou, presbytář a sakristie jsou kryty nižší valbovou eternitovou střechou, věž je kryta eternitovým stanem. Loď osvětlují po každé straně tři obdélná okna, presbytář má sedm gotických lomených oken bez kružeb a je členěn šesti opěráky. Věž má úzká čtvercová okénka, na jižní straně jsou pod římsou dvě plastické žulové hlavy. Interiér hlavní lodi je plochostropý. Kruchta je přístupná točitými dřevěnými schody ve věži. Triumfální oblouk je lomený. Presbytář obsahuje jedno pole křížové klenby s paprskovým závěrem.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODU.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Obec leží přibližně dva kilometry od bývalé císařské silnice vedoucí z Klatov do Horažďovic, v nadmořské výšce okolo 700 m nad mořem. Kostel je pozoruhodnou dominantou obce. Další zajímavou sakrální stavbou je kaplička sv. Vojtěcha, která se nachází nad zázračnou studánkou, v jejíž blízkosti podle pověsti ležel kámen se svěcenou stopou. Za pěkného počasí je ze skaliska nad obcí krásný výhled na Šumavu. Výhled zahrnuje chladící věže jaderné elektrárny Temelín, dále směrem na Plzeň je možné mezi stromy zahlédnout i zámek Zelenou Horu u Nepomuku.

Vybavení kostela

Vybavení kostela je převážně barokní.

Duchovní prvky

SOCHA SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází při ohradní zdi hřbitova. Jedná se o sochu z polychromovaného pískovce. Výška plastiky je 140 cm. Je nesena vysokým, římsami odstupňovaným a zrcadly zdobeným postamentem se široce se rozestupující dolní částí. Socha stojícího světce má zřetelně vyjádřený kontrapost (levá noha pokrčená) a s mírně rotující tělesnou osou. Světec je oblečen v albu (či kleriku – označení pro dlouhé splývavé roucho duchovních přiléhající k tělu), přes ramena má tzv. mozetu a pokrývku hlavy – biret (liturgická i mimoliturgická pokrývka hlavy používaná v římskokatolické církvi). Krucifix je uložen šikmo přes hrudník. Hlava je pokryta bohatým vlasem, pohled světce je upřen vzhůru. Obličej je mimicky chudý, lemovaný plnovousem. Sochařsky je plastika charakterizována klidovým, statickým pojetím, které je patrné zejména v systému nevzrušené uspořádané draperie.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU A NA SOCHU SV. JANA NEPOMUCKÉHO U OHRADNÍ ZDI.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU A NA SOCHU SV. JANA NEPOMUCKÉHO U OHRADNÍ ZDI.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Obec Zdebořice a kostel sv. Jiljí jsou v písemných pramenech poprvé zmiňovány v roce 1378. Stavba kostela byla zařazena do období let 1310-1340. Loď s presbytářem i věží náleží do stejné stavební etapy. Původní je nejspíše klenba presbytáře, vítězný oblouk, štít nad vítězným obloukem, části západního štítu s okénkem a vstup z lodi do věže. Z původních oken presbytáře je zachováno východní. Obvodové zdivo věže je rovněž gotické. V roce 1688 se měla uskutečnit rozsáhlejší oprava. V roce 1754 však kostel vyhořel. Při následné opravě byly sníženy štíty lodi kostela a nasazeny nové střechy. Nově byla postavena sakristie a předsíň. Ve stejné době byla pravděpodobně postavena kruchta. Všechny konstrukce krovů a strop lodi, lze zařadit do první poloviny 19. století. Na konci 19. století byla přistavěna k věži márnice. V roce 1909 byly opraveny střechy. Následně v roce 1985 byly opraveny interiéry.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Svatý Jiljí byl benediktinský mnich, opat a poustevník, jeden z nejoblíbenějších středověkých světců a jeden ze čtrnácti svatých pomocníků. Je patronem Korutan, Štýrska, Třeboně, myslivců, pastevců, žebráků, bývá vzýván při manželské neplodnosti, při rakovině a v pokušeních a proti falešnému studu při zpovědi. Jeho atributy jsou laň a šíp, laň kterou zachránil před vystřeleným šípem. Svátek sv. Jiljí si připomínáme 1. září.

Literatura

Zdebořice, kostel sv. Jiljí. Evidenční list kulturní památky – původní. Zdeněk Wirth – Antonín Bartušek, Umělecké památky Čech, Praha 1957, s. 887. Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 4., Praha 1982, s. 355. Simona Kidlesová (ed.), Česká republika od A do Z, Praha 2009, s. 656. Jan Kumpera (ed.), Západní Čechy od A do Z – historie, památky, příroda, Praha 2003, s. 320.