Kostel sv. Jiljí

LOKALITA: Švihov

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.4805206N, 13.2935931E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Na vyvýšenině nad řekou Úhlavou při východním konci vsi Švihov, která se nachází 9 km severně od města Klatovy.

Zasvěcení: sv. Jiljí

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Na místě, kde vznikl kostel sv. Jiljí, se dříve nacházela tvrz. Ta byla založená počátkem 13. století a patrně v 1. polovině 14. století byla opuštěna členy rodu Švihovských. Pozůstatky opevnění této tvrze dokládá už pouze mělký žlab, nacházející se na přilehlém hřbitově. Pozůstatkem této tvrze je i kostel sv. Jiljí, jehož založení spadá do konce 12. či počátku 13. století. Ve 14. století byl přistavěn presbytář a proběhly gotické úpravy. Následovala přístavba renesanční předsíně, barokizace interiéru, vztyčení hřbitovní zdi a přístavba brány v 19. století.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

Stavební podoba

Kostel sv. Jiljí ve Švihově je dvoulodní tribunová stavba s téměř čtvercovou hlavní lodí, jižní lodí obdélného půdorysu a presbytářem, který má také obdélný půdorys. Při západní stěně hlavní lodi se tyčí hranolová věž zakončená cibulovou bání, tzv. sanktusník. Při severní straně hlavní lodi se nachází jedna předsíň čtvercového půdorysu. Při jižní straně jižní lodi je další obdélná předsíň. Dřevěná pavlačová tribuna byla v lodi kostela. Na tribunu se vcházelo portálem vloženým do západní stěny věže nebo schodištěm z přízemí. Hlavní loď je osvětlena jedním dvojdílným oknem s trojlistou kružbou v lomeném oblouku. Také presbytář je osvětlen z jižní a východní strany dvojdílnými okny s čtyřlistou a trojlistou kružbou a profilovanými pruty. Jižní boční předsíň má při východní straně malé románské okénko. Západní průčelí je naopak osvětleno gotickým oknem. Hlavní loď kostela je plochostropá, boční jižní loď spolu s oběma předsíněmi jsou zaklenuty valenými klenbami. Přízemní patro věže je sklenuto jedním pásem valené klenby. Přípojná část lodě a čtvercového presbytáře je sklenutá jedním polem křížové klenby.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROZÁPADU.

POHLED NA DVOJDÍLNÉ OKNO S TROJLISTOU KRUŽBOU NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

POHLED NA DVOJDÍLNÉ OKNO S TROJLISTOU KRUŽBOU NA JIŽNÍ STRANĚ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Ves Švihov se v písemných pramenech poprvé zmiňuje v roce 1245, kdy byla v držení Držkraje, syna Budivoje ze Švihova. Kořeny rodu Držkrajů sahají k roku 1194.

Vybavení kostela

V kostele se nachází rokokový hlavní oltář s obrazem sv. Jiljí z poslední třetiny 18. století. Boční oltář pochází z poslední třetiny 17. století a je možné ho zařadit do raně barokního období. Obdobně staré jsou obrazy sv. Antonína a sv. Jana Nepomuckého. V boční lodi se nachází portálový oltář datovaný do roku 1676, na kterém je osazena socha Madony z třetí čtvrtiny 15. století.

Duchovní prvky

SOCHA

Socha sv. Jiljí z lipového dřeva datovaná do 15. st, vysoká 1 m a zlacená.

LAMPA

Tepaná lampa na věčný oheň, vyrobená z bílého plechu, datovaná do konce 17. století.

ZVON

Nový, dále nespecifikovaný.

HŘBITOV

Stavba kostela s areálem hřbitova, který je obehnaný zdí z lomového kamene.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel je zasvěcen poustevníkovi sv. Jiljí, který pocházel z Athén a zemřel roku 720 ve francouzské Saint-Gilles. Zde, na jeho popud, vznikl benediktinský klášter. Světec bývá zobrazován ve společnosti laně, kterou si za svého života ochočil. Dále s atributy šípu, lilie či opatské berle. Sv. Jiljí je patronem pro kojící matky, lučištníky, myslivce a pro města, jako jsou v Čechách například Třeboň, Bavorov, Dolní Dvořiště či v cizině Norimberk, Edinburgh, Korutany, Štýrsko a Štýrský Hradec.

Literatura

Václav Mencl, Předrománská a románská architektura v západních Čechách, Plzeň 1978. Emanuel Poche, Umělecké památky Čech 3 P/Š, Praha 1980. Miroslav Bělohlávek, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy, Praha 1985. Dobroslava Menclová, České hrady 2, Praha 1972. Hynek Rulíšek, Postavy, atributy, symboly. Slovník křesťanské ikonografie, České Budějovice 2006.