Kostel sv. Jakuba Většího

LOKALITA: Brod nad Tichou

Okres: Tachov

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.8350239N, 12.7466858E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel s rozsáhlým hřbitovem a přilehlou farou zaujímá dominantní polohu na návrší nad zbytkem obce Brod nad Tichou.

Zasvěcení: sv. Jakub Větší

Status: Filiální kostel příslušící pod římskokatolickou farnost Planá u Mariánských Lázní.

Stavební fáze

Z raného, případně vrcholně středověkého kostela se v současné stavbě pravděpodobně nic nedochovalo. Podle pověstí stál předchůdce kostela ještě výše východním směrem než dnešní stavba. Prameny uvádí první písemné zmínky o zdejším kostele v odlišných letech, v roce 1332, 1352 nebo 1369. Nejstarší dochovanou částí je presbytář, který vznikl jako novostavba na konci 15. nebo počátku 16. století. K jeho původním prvkům se řadí klenba, vítězný oblouk, opěrné pilíře, portál do sakristie, okna a nástěnný sanktuář. K presbytáři přiléhá barokní loď s věží, umístěnou v jejím průčelí. Ze stejného období pochází kruchta se emporami, členění fasády a štít. Nákladná rekonstrukce kostela proběhla na konci 20. století a v nedávné době byl restaurován oltář, sanktuář a hřbitovní zeď.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.

Stavební podoba

Jednolodní kostel sv. Jakuba Většího je na západě opatřen hranolovou věží a na východě je uzavřen pětibokým presbytářem s opěráky. Presbyterium je klenuté křížovou žebrovou klenbou a hvězdicovou žebrovou klenbou v závěru. V presbytáři se dochovala hrotitá okna s pozdně gotickými kružbami a sanktuář. Na severní straně k němu přiléhá sakristie. Loď je klenutá křížovou žebrovou klenbou a zdobena malbami z roku 1817 od malíře Kryštofa Maura Fuchse. Prostor lodi dotváří kruchta a postranní empory. Hladká fasáda lodi je členěná pilastry, které spolu s horizontálními prvky vytváří pravoúhlé rámce, tzv. lizénové rámy. Do nich jsou zasazena půlkruhově uzavřená okna zdobená šambránami.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA JIŽNÍ STRANU KOSTELA.

POHLED NA JIŽNÍ STRANU KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Pahorek s kostelem, přilehlým hřbitovem, budovami bývalé fary a zaniklým hradem vystupuje na východní straně obce. Kostel je významnou krajinnou dominantou západních Čech. Je ze třech stran obehnaný ohradní zdí, která vymezuje plochu hřbitova. Hlavní brána se nalézá v západním úseku zdi po jižní straně věže. Jižně od kostela stojí barokní fara, k níž vede další branka v ohradní zdi a navazuje na její západní průčelí. Další vstupní bránu lze nalézt mezi farou a hřbitovem.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.

Vybavení kostela

Zařízení kostela je většinou barokní. Výjimkou je pozdně gotická křtitelnice z doby kolem roku 1500.

Duchovní prvky

KAMENNÝ SANKTUÁŘ

Nástěnný kamenný sanktuář pochází z konce 15. století. Schránku na oltářní svátosti zdobí oslí oblouk, fiály a hlava Krista. V roce 2021 bylo gotické kamenicky zpracované sanktuárium restaurováno.

VĚŽ

V ose západního průčelí předstupuje vysoká hranolová věž ukončena cibulovou střechou s lucernou. Ve zvonici visí dva zvony, z nichž větší je datován letopočtem 1590. Věž je členěna nárožními pilastry a vybavena půlkruhovými a oválnými ležatými okny.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

První písemná známka o obci pochází z roku 1243. V roce 1379 je lokalita poprvé nazývána městečkem s farním kostelem a tvrzí. Od roku 1414 je Brod zmiňován jako součást plánského panství, k němuž s krátkými přestávkami náležel až do konce feudalismu. Název obce souvisí s jejím důležitým strategickým umístěním. Jeho německý název Bruck a latinský Pons neboli most, souvisí s přechodem přes potok Tichá čili Hamerský potok při důležité severojižní komunikaci Planá – Bor. Patrně kolem poloviny 14. století byl v důsledku rozvoje výhodněji položeného sousedního města Planá růst Brodu utlumen. Jeho vzestup ukončil křižácký nájezd v období husitských válek.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel v Brodu nad Tichou je zasvěcen apoštolovi Jakubovi, který bývá rovněž nazývaný jako Větší, Starší či Zebedeův. Sv. Jakub byl synem galilejského rybáře Zebedea a matky Marie Salome. Jeho mladším bratrem byl apoštol sv. Jan Evangelista. Podobně jako jeho bratr Jan doprovázel Jakub Krista při jeho veřejné činnosti. Byl přítomen při Proměnění Páně, zasedl s Kristem při Poslední večeři a doprovázel ho na Olivetskou horu. Řada legend pocházejících ze středověku vypráví o jeho misijní cestě do Španělska, kde měl v Zaragoze hlásat evangelium. Na vrcholku sloupu z jaspisu se mu měla zjevit Panna Marie a měla mu poručit založit kapli, dnešní chrám Neustra Señora del Pilar. V roce 44 byl v Jeruzalémě zajat, Herodem Agrippou odsouzen k smrti a popraven. Kult sv. Jakuba se šířil od 9. století, kdy byl objeven světcův hrob ve španělském poutním centru, v Santiagu de Compostela. Jako patron poutníků bývá zobrazován s poutnickou lahví, brašnou, s kloboukem na hlavě a mušlí, která původně sloužila poutníkům k nabírání vody. V ruce drží hůl a někdy meč, kterým byl popraven.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 1, Praha 1977. James Hall, Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění, Praha 1991. Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2006. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000130345, dostupné: pamatkovykatalog.cz Simona Kidlesová, Jiří Špaček, Česká republika od A do Z, Praha 2009. Zdeněk Procházka, Plánsko a Tachovsko: Planer und Tachauer Region, Domažlice 2002.