Kostel Povýšení sv. Kříže

LOKALITA: Chlístov

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.3197608N, 13.3607258E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel se nachází v blízkosti centra obce Chlistov. Přístup ke stavbě je od hlavní silnice, která je vedena po severovýchodní straně stavby.

Zasvěcení: Povýšení sv. Kříže

Status: Jedná se o původně farní kostel, který je zmiňován již od roku 1360. Dnes je filiálním kostelem, který spadá pod římskokatolickou farnost Nýrsko.

Stavební fáze

Vznik tohoto původně gotického kostela Povýšení sv. Kříže se datuje kolem poloviny 14. století. Z této doby pochází presbytář se zaklenutím a předpokládá se, že v této fázi také vznikl triumfální oblouk. Renesanční a barokní fáze není na kostele nijak významně patrná. Bohužel roku 1865 vypukl v kostele požár a stavba vyhořela. V důsledku této katastrofy musela být zbourána část poničené věže. V období mezi lety 1898–1900 proběhly na kostele novogotické úpravy, díky kterým pozorujeme podstatné změny. K hlavním úpravám patří výstavba nové věže, prodloužení lodi s výstavbou nového štítu a zavedení portálu jak v průčelí, tak i na jižní straně lodi. Dále byla přestavěna okna v presbytáři i kostelní lodi a vznikla nová sakristie. V roce 1927 proběhla renovace, která se zaměřila na opravu střechy a mezi lety 1963–1989 následovala renovace fasády.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODNÍ STRANY.

POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROVÝCHODNÍ STRANY.

NOVOGOTICKÉ PRŮČELÍ KOSTELA S PORTÁLEM.

NOVOGOTICKÉ PRŮČELÍ KOSTELA S PORTÁLEM.

Stavební podoba

Jednolodní kostel, jehož plochostropá loď obdélného půdorysu, je zakončená pětibokým presbytářem. Presbytář je zaklenut žebrovou klenbou o šesti dílech. V prostoru presbytáře se na severní straně nachází čtyřhranný kamenný sanktuář s masivní obrubou uzavřený železnými dvířky a na jižní stěně je vloženo profilované sedile, které je segmentově zaklenuté. Na severní stěnu presbytáře navazuje mladší sakristie, do které vede vstup skrze portál ve východní stěně. Kostelní loď je od presbytáře dělena lomeným triumfálním obloukem. V prostoru lodě je mezi dvěma okny na jižní straně umístěn sedlový vstupní portál. V blízkosti západního nároží stojí hranolovitá věž se čtyřmi podlažími. Na západním průčelí kostela se nachází další vstupní portál, který má v tomto případě má hrotitý tvar a po jeho stranách se nachází náhrobní kameny. Nad portálem je umístěno hrotité okno, které osvětluje prostor kruchty uvnitř kostela.

POHLED NA PRESBYTÁŘ A SAKRISTII Z VÝCHODNÍ STRANY.

POHLED NA PRESBYTÁŘ A SAKRISTII Z VÝCHODNÍ STRANY.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Obec Chlistov, též Chlístov, se nachází jihovýchodně od města Klatovy a je prvně zmiňována spolu s kostelem. Status kostela prošel v průběhu let několika změnami. Přestože byl původně založen jako farní kostel, tak se později stal filiálním a spadal pod správu zdebořické farnosti. Další změna nastala roku 1785 za Josefa II, při které byla v obci zavedena lokalie, ale roku 1857 byl status opět změněn a povýšen na faru.

Vybavení kostela

Vybavení kostela pochází z 19. století.

Duchovní prvky

HROBKA

V kostele se nachází hrobka rytíře Jana Štěnovského z Kadova a jeho ženy.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Pod termínem Povýšení sv. Kříže si dnes vybavíme křesťanský svátek, který se slaví 14. září. Při této události je oslavováno znovuzískání svatého kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. K tomuto svátku se tradují dvě primární události. První událost je pojena k nalezení svatého kříže císařovnou Helenou, která tak měla učinit kolem roku 325. Druhá událost se odehrála roku 628, kdy císař Heraklius získal a dovezl relikvii nazpět do Jeruzaléma, kde ji později předal do rukou patriarchy Zachariáše. Tento svátek se nejprve slavil na Východě a později došlo k jeho asimilaci také na Západě, kde byl dříve oslavován pod označením Nalezení sv. Kříže.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Symbolika kříže bez postavy Krista měla pro rané křesťany význam vítězství. I přes skutečnost, že byl Kristus ukřižován, porazil smrt a je tak spíše symbolem života, nesmrtelnosti a vítězství křesťanské víry.

Literatura

Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 1, Praha 1980. Chlistov – Kostel Povýšení sv. Kříže, Soupis památek, č. 07, Politický okres klatovský, 1899. James Hall, Dictionary of Subjects and Symbols in Art, New York 1989. Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2006. Památkový katalog NPÚ, katalogové číslo 1000132107, dostupné na: pamatkovykatalog.cz