LOKALITA: Velhartice

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.2657689N, 13.3916050E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel umístěn do středu vsi Velhartice, cca 0,5 km východním směrem se nachází pozdně renesanční zámek a pozůstatky gotického hradu Velhartice s věží, mostem a stavbou pivovaru.

Zasvěcení: Narození Panny Marie

Status: Římskokatolický farní kostel.

Stavební fáze

Z pozdně románského období pocházejí stavební části prvního patra západní věže a západní a jižní stěna lodi, založené v období kol. r. 1240. V tomto období byla vystavěna i pavlačová tribuna, která stavbu kostela datuje na do počátku 13. st. Kolem r. 1325 byla provedena gotická přestavba kostela a stavba nového presbytáře s žebrovou klenbou. Loď byla prodloužena na východ a k presbytáři přistavěna severní věž. Po r. 1510 byla vložen a jižní boční loď a proběhlo asymetrické zaklenutí dvoulodí na čtyři pilíře a zaklenutí sakristie sklípkovou klenbou. Barokní úpravy postihly předsíň s oratoří. Další úpravy kostela proběhly v 18. a 19. st. Kolem kostela se do r. 1805 nacházel hřbitov.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL.

CELKOVÝ POHLED NA KOSTEL.

Stavební podoba

Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích je orientovaná dvoulodní stavba s trojbokým presbytářem a dvěma věžemi, menší (starší) věž se nachází při západním průčelí a druhá vyšší (mladší) hranolová a postupně se zužující věž je umístěna mezi loď a presbytář při severní straně stavby. V síle zdi vyšší věže na východní straně, se nachází pozůstatek románské věže okrouhlého půdorysu se schodištěm, které sahá do druhého patra věže. Na severní straně kostela se nachází otevřené schodiště vedoucí na oratoř. Kostel je stavěn z hrubě tesaných kvádrů. Jižní strana lodi podepřena čtyřmi vnějšími opěráky. Loď zakrývá sedlová střecha. Mladší věž je zakončena jehlancovou stanovou střechou na jejímž vrcholu je čtyřboká lucerna s jehlancovou střechou a vikýři po každé straně a zakončujícím křížem. Starší věž je zakončena cibulovou bání a nad okny je věž ze severní, západní a jižní strany opatřena ciferníkem věžních hodin. Lodě jsou osvětleny gotickými okny bez kružeb a ostění. Presbytář má v závěru dvě užší a dvě širší gotická okna bez kružeb a profilovaného ostění. Mladší věž se sdruženými okny v nejvyšším patře, v přízemí lomenými okny a ve stavbě do prvního patra původní stavba okrouhlého půdorysu s čtvercovým okýnkem. Starší třípatrová věž má v nejvyšším patře půlkruhová okna bez kružeb. V nižších patrech se nacházejí dvě obdélníková okénka na severní stěně a na východní straně větší hrotité okno. Hlavní a boční loď jsou v interiéru od sebe odděleny žebrovými pasy a dvěma páry opěrných pilířů. Presbytář je oddělen lomeným triumfálním obloukem. Do sakristie se vstupuje gotickým portálem umístěným pod mladší věží a sklenuta je sklípkovou klenbou. Další patra věže sklenuta křížovou klenbou s žebry profilovanými z cihel.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL Z JIHOVÝCHODU.

POHLED NA MLADŠÍ VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA MLADŠÍ VĚŽ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

První písemná zpráva o vsi pochází z r. 1318, v 1. pol. 14. st. ves Velhartice povýšena na městečko.

Vybavení kostela

Vybavení kostela převážně pochází z 2. pol. 19.st. Hlavní oltář vytvořen v r. 1875 s barokními sochami sv. Petra, Pavla a Madonny.

Duchovní prvky

SKLÍPKOVÁ KLENBA

V přízemí věže se nachází sakristie, která je zaklenuta sklípkovou klenbou ve čtvercovém půdorysu sakristie. Zaklenutí sklípkovou klenbou se uvádí před rok 1506 (za Půty Švihovského z Rýznberku) nebo do období těsně následujícího (Zdeněk Lev z Rožmitálu). Na východní straně od sakristie se nachází hluboký okenní výklenek, ve kterém je provedena miniaturní osmiboká klenba, zhotovena do tvaru hvězdy.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel ve Velharticích je zasvěcen Narození Panny Marie, matce Páně, která zosobňuje pokoru, poslušnost a oddanost Kristu. Panna Marie se narodila sv. Jáchymovi a sv. Anně v pozdním věku, poté, co jim bylo zvěstováno narození dcery andělem. Žila v galilejském městě Nazaretě, později byla zasnoubena se sv. Josefem a nedlouho poté byl za Marií poslán archanděl Gabriel, aby ji zvěstoval početí dítěte z Ducha svatého. O samotné Panně Marii se mnoho v evangeliích nepíše, avšak v evangeliu podle Lukáše a v apokryfních spisech jsou o ní zmínky.

Literatura

Helena Soukupová – Klára Benešová – Václav Mencl, Předrománská a románská architektura v západních Čechách. Plzeň 1978. Anežka Merhautová, Raně středověká architektura v Čechách. Praha 1971. Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 4 T/Ž. Praha 1980. s. 1868 Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. Peter Kováč, Vilém z Ryžmberka a pozdně gotická archa z Velhartic. In: Umění XXXX, č. 6, 1992. Milada Radová – Oldřich Rada, Kniha o sklípkových klenbách, Praha 1998.