LOKALITA: Blížejov
Okres: Domažlice
Kraj: Plzeňský kraj
GPS: 49.5001122N, 12.9902081E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel sv. Martina se nachází za centrem obce Blížejov na mírném kopci nad kruhovým objezdem. Zajímavost – tento kruhový objezd byl první vesnický kruhový objezd v České republice.
POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.
Zasvěcení: sv. Martin
Status: Filiální kostel, původně farní.
Stavební fáze
Kostel sv. Martina v Blížejově pochází z konce 13. století. Jádro stavby je gotické, později přestavované. Kostel byl upraven kolem roku 1556 pánem z Chotiměře jménem Kašpar Gottfried ze Žebnice řečený Bernášek. Kostel má boční věž a gotický vchod a raně barokní štít. Renesanční portál obsahuje heraldickou výzdobou – je analogický s portály horšovskotýnského zámku z roku 1556. Další stavební úpravy proběhly v první polovině 17. století a ve druhé třetině 18. století.
DETAILNÍ POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.
POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.
Stavební podoba
Kostel sv. Martina v Blížejově je podélná jednolodní stavba s věží při jihozápadním nároží, s polygonálním chórem, k němuž na severu přiléhá sakristie. Věž je nečleněná a má střílnová okénka. Nároží jejího posledního patra člení masivní polosloupy s kompozitními hlavicemi, nesoucími hlavní, do půlkruhu vypnutou římsu, doplněnou páskovými výplněmi. Střechy kostela jsou sedlové a valbové. Průčelí lodi i chórů jsou hladce omítaná, členěná jen profilovanou hlavní římsou. Okna s hlubokými špaletami nemají rámy, v ose chóru je zachováno gotické okno se zbytkem kružby. Západní průčelí má v ose nově upravené edikuly. Ve zvlněné ukončující římse je vsazen nový pravoúhlý vstup a po jeho obou stranách a ve výši kruchty jsou čtvercová okénka. Na jižní stěně je přiložen volutovými pilastry členěný štít, ukončený půlkruhovým tympanonem s piniovými šiškami na boku.
POHLED NA VĚŽ.
GOTICKÉ OKNO SE ZBYTKEM KRUŽBY.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Obec Blížejov se nachází v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Leží 380 metrů nad mořem šest kilometrů jihovýchodně od Horšovského Týna v údolí potoka Zubřina v Chodské pahorkatině, a osm kilometrů severovýchodně od Domažlic. Žije v ní přibližně 1 600 obyvatel.
Vybavení kostela
V kostele se nachází převážně barokní vybavení. V nadpraží portálu je vložena nika se sochou sv. Antonína poustevníka. Obdobná soška je na jižním průčelí chóru. V presbytáři najdeme nástěnné malby z 14. století. Na jižní stěně kostela je odkryt pás gotických maleb a nachází se zde freskovou technikou provedený obraz světce – biskupa. V kostele se nachází hlavní oltář s obrazem sv. Martina (v roce 1890 od Ignace Amerlinga) a dva boční oltáře z doby kolem roku 1750.
SOCHA SV. ANTONÍNA POUSTEVNÍKA.
POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.
Duchovní prvky
KAMENNÝ PŮLKRUHOVÝ PORTÁL
V severní zdi kostela je osazen kamenný půlkruhový portál s bohatě členěným ostěním ukončený vysokým vlysem s pamětním nápisem a znaky stavebníka, jeho římsu ukončuje půlkruhový tympanon. Nad ním se otevírá okno oratoře v malovaném rokokovém rámu, jemuž odpovídá iluzivní technikou provedené okno na jižní stěně chóru.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
První zmínka o obci Blížejov pochází z roku 1324, kdy jej vlastnili zemané z Blížejova. Nad rozcestím silnic byl postaven na prostranství kostel sv. Martina. Ve dvoře kostela se nachází tvrz vladyků z Blížejova. Obec byla rozdělena na několik částí, které vlastnily různé rody. Vznik tvrze na území statku je prvně připomínáno roku 1552. Objekt vlastnili Blížejovští z Blížejova, po nich Henigátové ze Seeberka. V kostele sv. Martina se nachází náhrobky majitelů statků Henigarů a Širntingárů. Na průčelí kostela se nachází vyobrazení vladyky Gotfrýda ze Žebnice a jeho dvou manželek (1559). Tvrz ze 14. století byla později přestavěna na barokní zámek, opatřený fasádou v 2. polovině 19. století.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Kostel je zasvěcen sv. Martinovi. Svatý Martin je patronem Francie, vojáků, jezdců, kovářů, tkalců, koželuhů, krejčích, hoteliérů, cestovatelů, chudáků, vězňů, pastýřů, vinařů a abstinentů. Bývá zobrazován jako voják na koni, s mečem, pláštěm a žebrákem, nebo jako biskup s biskupskou mitrou, berlou a knihou. Svatý Martin pocházel z území dnešního Maďarska. V Itálii nejprve započal vojenskou kariéru. Jako voják se dostal do Amiens v Galii, kde chudákovi daroval svůj plášť. Po odchodu z armády se stal poustevníkem a později biskupem ve Francii, kde založil klášter. Náboženské misi sloužil až do svých osmdesáti leta zemřel roku 397. V nadpaží průčelí kostela se ale nachází socha sv. Antonína poustevníka. Svatý Antonín postevník je patronem rytířů, řezníků, hrobníků, košíkářů, cukrářů a tkalců. Byl vzýván i jako pomocník při problémech s domácími zvířaty. Jeho atributy jsou ďábel a pokušení, hůl ve tvaru T, jeskyně, prase a zvonek. Svatý Antonín Veliký (poustevník) pocházel z Egypta. Rozdal svůj majetek chudým, když mu bylo 20 let. Následně odešel na poušť. Lidé, kteří ho uznávali ho přezdívali „Deicolos“, což znamená „zamilovaný do Boha“. Stal se patronem poustevníků a opatem. Je považován za „zakladatele“ askeze – askeze původně znamenala jakoukoli formu náboženského odříkání, jíž se upevňuje disciplína. Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. Z pouště odcházel pouze výjimečně, aby pomohl pronásledovaným a ostatním poutníkům. Zemřel roku 356.