LOKALITA: Křakov
Okres: Domažlice
Kraj: Plzeňský kraj
GPS: 49.5896189N, 12.9091972E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel sv. Václava v Křakově je vybudovaný na mírně vyvýšenině v centru obce a je obklopen zbytky hřbitovní zídky. Objekt se nachází v blízkosti Křakovského potoka.
Zasvěcení: sv. Václav
Status: Filiální kostel.
Stavební fáze
Kostel sv. Václava je původní gotický kostel postavený v první čtvrtině 14. století. Jádro stavby, tedy severní zeď lodi s portálem, pochází z doby kolem roku 1340. V období renesance byla přistavěna sakristie, následovala velká barokní přestavba. Svatyně byla upravena v 17. století a v druhé polovině 19. století.
POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.
POHLED NA KOSTEL Z JIHOZÁPADU.
Stavební podoba
Kostel sv. Václava je jednolodní stavba s polygonální chórem, k němuž na severu přiléhá věž. Střechy jsou sedlové a valbové, zakryté taškami. Na věži je eternitem pobitý jehlan. Průčelí jsou hladce omítaná, ukončená profilovanou hlavní římsou. Okna lodi i chóru jsou podélná s půlkruhovými záklenky, mají hladké špalety bez rámování. V ose západního průčelí, ukončeno hladkým trojúhelným štítem se stylizovanou „mušlí a božím okem“, je lomený profilovaný portál s vysokou, dvakrát odstupňovanou patkou. V severní stěně lodi je jednoduchý boční portál. Dvoupatrová věž je hladce omítaná, pouze poslední patro má členění s lizénovým rámováním a ukončuje ho fabionová římsa. Úzká okna posledního patra věže mají půlkruhové záklenky. Interiér lodi je osvětlený třemi páry oken a je hladce omítaný. Interiér kryje rákosový strop a tři páry lunet. V západní části je kruchta na dvou polygonálních sloupcích, spojených segmentovými archivoltami. Triumfální oblouk je lomený. Chór je zaklenut jedním polem a závěrem křížové klenby, jejíž klínová vyžlabená žebra dosedají v závěru na jehlancové konzoly. V jeho severní zdi je vsazen sanktuář, zasazený do kamenné, lomeným obloukem zakončené, desky, jejíž plochu pokrývají na boku fiály, ve středu je křížová kytice, provedená v mělkém hrubém reliéfu. Po levé straně sanktuáře je umístěn portál s půlkruhovým záklenkem, vedoucí do sakristie, umístění v podvěží. Má valenou klenbu s lunetami.
POHLED NA KOSTEL ZE SEVEROZÁPADU.
POHLED NA ZÁPADNÍ PORTÁL.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Kostel sv. Václava je dominantou obce. Obec Křakov na Horšovskotýnsku spadá pod obec Mířkov. Nedaleko se nachází chráněná krajinná oblast Sedmihoří.
Vybavení kostela
Vybavení je převážně barokní. Hlavní oltář je barokní z 2. poloviny 17. století, barokní kazatelna z 2. čtvrtiny 18. století, křtitelnice z doby kolem roku 1750. V presbytáři najdeme zdobný gotický sanktuář, klenbu zdobenou pozdně gotickými freskami, raně barokní oltář, barokní kazatelnu a dva boční oltáře. Na věži se nacházejí dva zvony s reliéfní výzdobou, v západním průčelí gotický portál, v lodi jsou zrestaurované varhany.
Duchovní prvky
KAPLIČKA SVATÉ LUDMILY
V blízkosti kostela se nachází výklenková kaplička sv. Ludmily.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
První zmínka o vesnici a kostele pochází ze 14. století. Roku 1350 je zde zmiňován jako kněz Mikuláš ze Znojma. Plebánií se obec stává roku 1360. Matriky jsou v obci prokazatelně vedeny od roku 1640. V Křakově je evidováno 19 adres. V roce 2011 zde trvale žilo pouze 47 obyvatel. Kostel sv. Václava byl v letech 1990 až 1991 opraven jako jeden z prvních na domažlickém okrese. Poslední velkou opravu z roku 1991 iniciovali a z větší části zaplatili křakovští rodáci, kteří bylo po 2. světové válce odsunuti do Německa. Společná česko-německá oprava křakovského kostela byla podnětem ke vzniku spolku “Kruh přátel česko německého porozumění”.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Kostel sv. Václava v Křakově je zasvěcen sv. Václavovi. Svatý Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem českého národa a symbolem české státnosti. Je patronem Čech a Moravy, zároveň ochráncem míru a sládků. Jeho atributy jsou dva andělé, hrozny a klasy, korouhev či kopí s praporem, orlice, kníže na koni, štít a zbroj. Zemřel v roce 929/935. Jeho svátek připadá na 28. září. Výklenková kaplička, která se nachází v blízkosti kostela je zasvěcena sv. Ludmile. Svatá Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matkou knížete Vratislava I., babičkou sv. Václava a chronologicky první českou svatou. Svatá Ludmila je jedním z hlavních předků českých panovníků i českých královen. Je patronkou Čech, zástupkyní babiček, matek a křesťanských vychovatelek. Jejími atributy jsou knížecí koruna, závoj nebo šála, neboť textilií byla udušena. Zemřela v roce 921. Její památku si připomínáme 16. září.