Kostel sv. Jana Křtitele

LOKALITA: Kolinec – Mlázovy

Okres: Klatovy

Kraj: Plzeňský kraj

GPS: 49.3136942N, 13.4057333E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel sv. Jana Křtitele situován při jihozápadním okraji obce, přímo sousedící se zámkem Mlázovy a zámeckým parkem.

POHLED NA SEVERNÍ STRANU KOSTELA.

POHLED NA SEVERNÍ STRANU KOSTELA.

Zasvěcení: sv. Jan Křtitel

Status: Římskokatolický filiální kostel.

Stavební fáze

Kostel v obci Mlázovy pochází pravděpodobně z 1. pol. 14. st. (udává se datace 1310-40). Do tohoto období spadá stavba presbytáře s klenbou, vítězný oblouk, ostění portálu lodi, okno presbytáře na východní straně a zřejmě západní štít lodi. Později byla postavena sakristie, která byla následně upravována, a to tak, že byla zbourána západní stěna sakristie. Zde tedy vznikl prostor, pro vestavbu schodiště k oratoři. V 18. st. proběhly zásadní úpravy kostela. V tomto období jsou v lodi a presbytáři předělána okna, probourává se západní stěna pro nový vstup do lodi (později zazděn), je postavena kruchta se schodištěm, vzniká nový severní vstup, je probouráno nové okno na východní stěně a je zaklenuta sakristie. Na počátku 20. st. je provedena výmalba interiérů, upraven záklenek severního portálu lodi a zřejmě i postaven přístavek u jižní stěny lodi. V letech 2003-2004 proběhla oprava krovů a položena nová střešní krytina.

DETAIL PORTÁLU LODI S DOCHOVANÝM OSTĚNÍM.

DETAIL PORTÁLU LODI S DOCHOVANÝM OSTĚNÍM.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA SE ZAZDĚNÝM PORTÁLEM.

POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA SE ZAZDĚNÝM PORTÁLEM.

Stavební podoba

Kostel sv. Jana Křtitele v Mlázovech je orientovaná jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem bez opěrných pilířů, se čtvercovou sakristií po severní straně a oratoří v patře, bez věže. Loď kostela je širšího obdélného půdorysu, zatímco presbytář je užší, obdélný. Loď kostela je plochostropá se štukovým zrcadlem. Presbytář sklenut paprsčitou klenbou s žebry s klínovitým profilem. Kruchta není podklenuta. Interiér v presbytáři je osvětlen pěti okny, z nichž jedno je gotické, vysoké a úzké. Loď spolu s presbytářem jsou překryty sedlovou střechou, nad závěrem zkosenou do polygonální valby a nad sakristií je pultová střecha. Na západní straně se tyčí oplechovaná osmiboká věžička, tzv. sanktusník.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

První písemná zmínka o vsi a kostele pochází z r. 1361.

Vybavení kostela

Vybavení kostela pochází převážně z 18. st.

Duchovní prvky

OLTÁŘE

V kostele se nachází tři oltáře. Hlavní oltář pochází z pol. 18. st. Další dva boční oltáře obsahují obrazy z pol. 19. st., na nichž je vyobrazen Návrat sv. Vojtěcha do vlasti a sv. Václav navštěvuje chudé. Dále se zde nachází torzo gotické dřevěné sochy Madony ze 16. st.

KŘTITELNICE

Středověká žulová křtitelnice, pochází zřejmě z období založení kostela.

ZVONY

Tři menší zvony, které byly ulity r. 1801 J. Pernerem v Budějovicích.

Duchovní kontext

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel v Mlázovech je zasvěcen sv. Janu Křtiteli, mučedníku, největšímu z proroků, synu kněze Zachariáše a Alžběty. Rodiče Jana Křtitele již nemohli mít děti, početí syna Jana byl tedy zázrak Ducha svatého, které Zachariášovi zvěstoval anděl Páně Gabriel. Jan Křtitel bývá zobrazován buď jako dítě hrající si s malým Ježíšem v blízkosti své matky Alžběty a Panny Marie, nebo jako dítě hrající si s beránkem, což je symbol Ježíše Krista. V pozdějším věku je zobrazován jako kazatel-poustevník s plnovousem a dlouhými vlasy, oblečen do pláště z velbloudí srsti, v rukou svírá hůl, která je zakončena křížem a u nohou či na medailonku má vyobrazení beránka. Bývá rovněž zobrazován při Křtu Krista v Jordánu, kde polévá hlavu Kristovu vodou.

Literatura

Emanuel Poche (ed.), Umělecké památky Čech 2, Praha 1978. Dobroslav Líbal, Katalog gotické architektury v České republice do husitských válek, Praha 2001. Karel Hostaš – Ferdinand Vaněk, Mlázov – Kostel sv. Jana Křt., in: Soupis památek, 07. Politický okres klatovský, 1899. Jaroslav Herout, Slabikář návštěvníků památek, Praha 2011. Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2006.