LOKALITA: Friedersried

Okres: Cham

Kraj: Horní Falc

GPS: 49.2704683N, 12.4900472E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel je situován v severní části obce Friedensried a je k němu veden přístup z hlavní silnice, která běží severně od stavby.

Zasvěcení: Tři králové a sv. Matouš

Status: Filiální kostel.

Stavební fáze

Kostel byl původně hradní kaplí. Z původního hradu se dochovaly pouze zbytky obvodových zdí. První zmínky o této církevní stavbě pochází z 12. století, ale předpokládá se, že vznikl o století dříve. Mezi nejstarší dochované součásti kostela patří románský portál, který byl odkryt roku 1959. Na počátku 13. století byla vystavěna loď a v 15. století následovalo vybudování chóru, který nahradil chór starší. Stejně tak byl zřejmě nahrazen starší presbytář. V roce 1720 bylo strženo patro a klenba, jelikož se kostel potýkal se statickými problémy. Nový štukový strop a věžička s cibulovým zakončením pochází z 18. století.

POHLED NA KOSTEL OD JIHU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHU.

POHLED NA PRESBYTÁŘ.

POHLED NA PRESBYTÁŘ.

Stavební podoba

Dnes se jedná o jednolodní kostel s plochým stropem, který je zdobený štukem. Polygonálně zakončené kněžiště je zaklenuto žebrovou hvězdovou klenbou a od lodi ho dělí románský triumfální oblouk. V prostoru lodi jsou dominantním prvkem zachované pilíře, které končí přímo pod pásem románských oken a jsou pozůstatkem světského horního patra, jehož byly nosným prvkem. Na západní straně lodi stojí kruchta s varhany, která je podepřena dvěma oblouky. Kostel byl pravděpodobně na západní straně propojen s hradem a tak vrchnost mohla rovnou vstupovat do soukromých prostor stavby. Na jižní straně je položen románský ústupkový portál se šikmým ostěním. Po severní straně je ke kostelu přistavěna mladší sakristie, která má vstup umístěný na východní straně. Z vnějšku je kostelní loď po severní a jižní straně tvořena žulovými bloky, ale západní průčelí, presbytář a venkovní opěrné pilíře jsou hladce omítnuté.

SEVEROVÝCHODNÍ STRANA KOSTELA.

SEVEROVÝCHODNÍ STRANA KOSTELA.

SEVEROZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

SEVEROZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Stavba je příkladem kostela, který byl součástí komplexu hradního sídla šlechty. Díky jeho umístění a propojení staveb dřevěným můstkem bylo snadné se mezi objekty vzájemně pohybovat. Můstek vedl do prostor k účelům soukromé zbožnosti, zároveň zde byl možný úkryt v případě napadení.

Vybavení kostela

V kostele se nachází oltář datovaný do roku 1697 s obrazem Klanění tří králů. Dále soška Panny Marie a Krista po stranách triumfálního oblouku, které obě pravděpodobně vznikly kolem roku 1700.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED NA KRUCHTU.

POHLED NA KRUCHTU.

Duchovní prvky

SOCHY

V prostoru pod kruchtou jsou uloženy tři gotické sochy, které pocházejí z doby kolem roku 1500. Jedná se o postavu sv. Matouše, který je patronem tohoto kostela a dále se zde nachází postavy sv. Petra a sv. Pavla.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Kostel tří králů a sv. Matouše patří k nejstarším v severním Bavorsku.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Klanění tří králů popisuje sv. Matouš ve svém evangeliu. Ovšem zajímavostí je, že v textu není zmínka o počtu postav. Z tohoto důvodu se můžeme setkat se starší uměleckou tvorbou, která zpodobňuje čtyři či dvanáct postav. Ustálení počtu tří, které nastalo až v 5. století, se odvodilo od třech darů pro malého Ježíška. Ve většině vyobrazení je znázorněna chvíle, kdy po Kristově narození přišli tři králové či mudrcové z Východu, aby projevili svou úctu a přinesli dary.

Literatura

Filialkirche St. Matthäus in Friedersried, Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege (digitální atlas bavorských památek. Dostupné na: blfd.bayern.de Jan Royt, Slovník biblické ikonografie, Praha 2006. Sixtus Lampl (ed.), Denkmäler in Bayern: Oberpfalz, Mnichov 1986. Werner Robl, Burggraf Heinrich III. und sein Erbe: Die romanischen Schutzkirchen in Altbayern, Berching 2012.