LOKALITA: Přimda
Okres: Tachov
Kraj: Plzeňský kraj
GPS: 49.6743950N, 12.6769289E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel stojí v centru na východním okraji náměstí Republiky ve městě Přimda.
Zasvěcení: sv. Jiří
Status: Dnes je filiálním kostelem, který přísluší pod farnost Bor u Tachova.
Stavební fáze
Původně románská stavba, ze které se nám dochovalo obvodové zdivo lodi, prošla přibližně v 1. pol. 14. století gotickou přestavbou. Ze 14. století pochází vystavěný presbytář s opěráky a křížovou žebrovou klenbou, vítězný oblouk, sakristie a okna lodi. Rok 1429 je spojen s požárem, jenž byl pravděpodobně způsoben vypleněním města husity. Kolem roku 1500 prošla kostelní loď rekonstrukcí a k jejímu průčelí byla vystavěna hranolovitá pozdně gotická věž. Poté zřejmě následovalo zvýšení lodi a presbytáře spolu se zaklenutím lodi. Jedna z nejrozsáhlejších úprav proběhla v letech 1824–1826, kdy vzniklo zastřešení věže. Během druhé světové války bylo město bombardováno a bohužel tak došlo k požáru, který poničil celý kostel. Na konci 20. století prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí, při které došlo k obnovení střechy, po vzoru podoby, kterou měla před požárem.
POHLED NA PRESBYTÁŘ KOSTELA.
POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.
Stavební podoba
Jednolodní obdélný kostel s nepravidelně polygonálním závěrem presbytáře, který je zaklenutý křížovou žebrovou klenbou a paprskovými žebry v závěru. Z vnější strany je presbytář doplněný opěrnými pilíři, které jsou posazeny mezi lomenými okny. K presbytáři se na severní straně napojuje sakristie s valenou klenbou, která byla k presbytáři dodatečně přistavěná. Loď kostela je připojená k presbytáři vítězným obloukem. Na jižní stranu lodi navazuje předsíň, která je čtvercového půdorysu. Kruchta je položena na západní stěně kostela a je zaklenuta valenou klenbou. Do výšky pěti pater stojí na západní straně mohutná hranolovitá věž, která je i dnes dominantou kostela.
POHLED NA KOSTEL OD JIHOZÁPADU.
POHLED NA VĚŽ KOSTELA.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Město stojí na úpatí kopce, na kterém se nachází zřícenina románského hradu Přimda. Díky jeho strategickému umístění se jednalo o významnou pohraniční pevnost, která stála na cestě mezi Prahou, Plzní a Horní Falcí. Hrad sloužil také jako vězení, ve kterém byl mimo jiné vězněn roku 1249 Přemysl Otakar II., po neúspěšné vzpouře proti otci Václavovi I. První zmínky o kostele v Přimdě pochází z roku 1384.
Vybavení kostela
Původní vybavení kostela bylo během druhé světové války zkonfiskováno a zbytek byl zničen při požáru, ke kterému došlo 20. dubna 1945.
Duchovní prvky
KŘTITELNICE
Na jižní stěně kostelní věže se vně nachází osmiboká gotická křtitelnice z kamene, která je zde zazděná.KAMENNÉ ERBY
Na stejné straně jako křtitelnice jsou posazeny dvě kamenné desky, které se datují do doby kolem roku 1500. Jedná se o erby s gotickými iniciálami. První kamenná deska nese erb s vyobrazením dvou zkřížených halaparten a iniciál umístěných nad ním. Vztahuje se k rytíři ze Sedlic, který byl přimdským purkrabím. Druhá deska zobrazuje gotické iniciály, které patří rytíři von Gleisenthal. Tento rytíř získal Přimdu lénem v 15. století.POHLED NA JIŽNÍ STĚNU KOSTELNÍ VĚŽE, KDE SE NACHÁZÍ KŘTITELNICE A DVA KAMENNÉ ERBY.
Duchovní kontext
HISTORICKÝ
Legendární mučedník a bojovník Sv. Jiří je jedním z nejznámějších světců, oblíbený zejména v pozdním středověku. Ke sv. Jiří se váže oblíbená legenda o záchraně princezny před drakem zpracovaná ve Zlaté legendě Jakuba de Voragine. Je obvykle zobrazován v souboji s ním, jako rytíř v brnění s mečem a kopím. Údajně zemřel mučednickou smrtí v Palestině ve 3. století.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Interiér kostela je dnes velmi skromně vyzdobený. Mezi tuto dekoraci patří okenní vitráže tří oken umístěných v presbytáři, kde jsou zpodobněni světci sv. Vojtěch, sv. Jiří a sv. Václav.POHLED NA OKENNÍ VITRÁŽE V PRESBYTÁŘI.