LOKALITA: Volyně
Okres: Strakonice
Kraj: Jihočeský kraj
GPS: 49.1672011N, 13.8865122E
Naviguj na souřadnicePřístup: Příjezd ve směru od Strakonic po silnici č. 4. Parkování je možné na náměstí. Kostel se nachází na mírné vyvýšenině ve středu města, v blízkosti historického jádra. Ke kostelu vede široké kamenné schodiště mezi obytným domem vpravo a budovou bývalé školy vlevo.
Zasvěcení: Všichni svatí, původně kostel zasvěcen sv. Václavu
Status: Děkanský kostel.
Stavební fáze
Nejstarší částí kostela je kněžiště, které masivním tvarem žeber odpovídá první čtvrti 14. století. O někdejší samostatné existenci starší fáze kostela svědčí opěrný pilíř v jihovýchodním nároží. K němu byla ve 14. století, ale spíše až v polovině 15. století přistavěna ze strany jižní kaple Panny Marie. Pokud je severní loď podle zdiva z doby gotické, o tom bez odkrytí a prozkoumání zdiva nelze nic říci. Podle polohy opěráku na severní straně lodi bylo by možné soudit, že je snad, alespoň částečně, i zde ve zdivu dochované starší kněžiště. Jižní loď dvoulodí je mladší část kostela. Jižní loď byla stavěna zároveň s zaklenutím severní lodi v letech 1505. Západní dvě travé kostela byla překlenuta snad až při výstavbě dnešní věže. Roku 1817 byla postavena před západním průčelím věž. V 19. století byl kostel přestavěn na prostornější barokní zděnou dvoulodní stavbu s kaplí, věží a sakristií. Roku 1960 byl kostel opraven.
POHLED NA KOSTEL Z JIŽNÍ STRANY.
POHLED NA VĚŽ KOSTELA.
Stavební podoba
Kostel Všech svatých je dvoulodní, orientovaná stavba s valbovou střechou, s pravoúhlým závěrem. Vnějšek kostela byl opravován v roce 1817. Je zcela prostý, bez členění. Vnitřek kostela je rozdělen na čtyři pilastry na dvě části. Severní je 7.7 metru široká a obsahuje kněžiště a hlavní loď, jižní je 5.5 metru široká a nachází se v ní kaple Panny Marie a jižní loď. Kněžiště je sklenuto na dva kříže, žebry klínovitého tvaru, které na severní straně vybíhají ze zdi přímo bez konzol.
POHLED NA KLENBU HLAVNÍ LODĚ.
POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Kostel Všech svatých je situován ve středu města, v blízkosti historického jádra. Ke kostelu vede široké kamenné schodiště mezi obytným domem vpravo a budovou bývalé školy vlevo. U paty schodiště je kamenný kříž z roku 1853. Plošina, na které kostel stojí, je z části navezena a zajištěna masivním zdivem asi z roku 1912. Kostel stojí uprostřed starého zrušeného hřbitova, který podle farní kroniky trval přes 500 let. Mezi kostelem a tvrzí byl postaven ze sbírky občanů kříž, věnovaný památce pohřbených osadníků. Severní hranice areálu uzavírá tvrz se zbytky opevnění a příkopem, západní tvoří budova děkanství. Od hřbitova jsou odděleny ohradní zdí, v níž je chlév se stodolou, které s tvrzí bezprostředně souvisí. Od hřbitova jsou odděleny ohradní zdí, v níž je branka pro pěší a vrata pro vozy. Bývalý hřbitov je nyní parkově upraven, děkanství západně od kostela je klasicistní budova, s renesančními a barokními prvky.
Vybavení kostela
Oltáře se v kostele nachází čtyři, převážně novogotické a novobarokní z let 1870-1872. Z první poloviny sedmnáctého století pochází obraz Všech svatých na hlavním oltáři. Další obrazy Svaté rodiny a svatého Jana Nepomuckého namaloval domažlický malíř P. Wimmer v devatenáctém století. Kromě jiného se v kostele nachází také pozdně gotická křtitelnicí s cínovým víkem z roku 1653. Do vnější jižní zdi je vsazen epitaf Pavla Dleska z roku 1581, reliéf Ukřižování a ve zdi presbytáře nápisový náhrobník Duchka Čtyřkolského z Volenic z roku 1560.
POHLED NA POZDNĚ GOTICKOU KŘTITELNICI.
POHLED NA EPITAF PAVLA DLESKA S RELIÉFEM UKŘIŽOVÁNÍ.
Duchovní prvky
ZASVĚCENÍ
Kostel byl původně, od 14. století, zasvěcen svatému Václavovi. Nynější zasvěcení pochází až z roku 1630, při svěcení tří nových oltářů. V tomto roce byl kostel důkladně opravován.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
Praví se, že ve věži kostela byly nalezeny mince svědčící, že již za Václava III. (1289-1306) byl kostel založen. Volyně dosahovala na jihozápad až k bavorským hranicím, na sever až k pobřeží Otavy, východně k řece Blanici. Ke konci 14. století se dostala Volyně proboštu svatovítskému v Praze. Později zde byl pánem válečník Přibík z Klenového.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Den Všech svatých je křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté. Tento svátek slaví západní i východní křesťané, jen den je jiný. Západní křesťané slaví všechny svaté 1. listopadu. Východní křesťané pak slaví první neděli po letnicích, což je pohyblivé datum, připadá zhruba na období od druhé poloviny května až do poloviny července. Jedná se o křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté, a to nejen ty, kteří jsou oficiálně kanonizováni, ale také ty, o _„jejichž svatosti neví kromě Boha nikdo“_, tedy ty, jejichž památka nebyla lidmi zachována.