LOKALITA: Meclov
Okres: Domažlice
Kraj: Plzeňský kraj
GPS: 49.509162N, 12.878093E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel archanděla Michaela spadá pod správu obce Poběžovice a patří římskokatolické farnosti. Stavba se nachází v centru obce Meclov na mírné vyvýšenině.
POHLED NA KOSTEL JIHOVÝCHODU.
Zasvěcení: Michael archanděl
Status: Filiální kostel.
Stavební fáze
Kostel archanděla Michaela v Meclově je ve svém jádru gotická stavba postavená před rokem 1384. Jeho zakladatelem byl Dobrohost z Ronšperku. V presbytáři se nachází původní gotická žebrová klenba. Stavba je zčásti barokně upravena kolem poloviny 18. století. V roce 1725 byla zvýšena kostelní věž.
POHLED NA ZÁPADNÍ PORTÁL.
POHLED NA VĚŽ KOSTELA ZE SEVEROZÁPADU.
Stavební podoba
Kostel archanděla Michaela v Meclově je orientovaná jednolodní stavba s nízkou čtyřúhelnou předsíní před západním průčelím, obdélnou lodí a užším presbytářem. Při jeho severním boku je čtyřboká vysoká věž nad sakristií, s opěráky na severní straně. Střechy jsou kryté taškami bobrovkami, na presbytáři je valbová střecha, na lodi je střecha sedlová. Na věži je nízká jehlancová stříška. Průčelí jsou hladce omítaná, členěná jen hlavní římsou, na kterou na západě dosedá hladký trojúhelný štít. V západní předsíni stavby se nachází kamenný okosený portál. Čtyřpatrová věž má od východu v přízemí portál do sakristie stejná jako jižní portál lodi. Nachází se zde obdélný vstup, k němuž vede otevřené vnější schodiště, hrany jsou provázeny štukovou rustikou. Předsíň je klenutá křížově s hřebínkovou klenbou se segmentovými výklenky po stranách. Loď kostela je plochostropá, v západní části je dřevěná kruchta na dvou oblých sloupech. Triumfální oblouk je široký a lomený. Presbytář je sklenut jedním polem křížové klenby. Lomený portál spojuje presbytář s křížově (barokně) sklenutou sakristií.
POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA S PŘEDSÍNÍ.
POHLED NA SAKRISTII KOSTELA.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Kostel archanděla Michaela je významnou sakrální památkou na Domažlicku. Meclov se nacházel se v blízkosti zemských stezek, které vedly z českého vnitrozemí k Ronšperku, resp. dnešním Poběžovicím, a přes Český les do Bavorska. Zdejší osídlení sahá do raného středověku, dokládají to i některá mohylová pohřebiště v okolí.
Vybavení kostela
Vybavení kostela je převážně barokní. Uvnitř se nachází raně barokní zařízení a portálový hlavní oltář, který je ozdoben obrazem archanděla Michaela.
Duchovní prvky
ZANIKLÁ KAPLE
Na starém hřbitově stála barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z 18. století s dřevěnou sochou sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Kaple byla zbořena.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
První osídlení oblasti Meclova je pravěké, osídlení spadá do střední doby bronzové, tedy zhruba 1500 let před n. l. Oblast pravěkého osídlení leží asi 300 metrů jihozápadním směrem mezi Meclovem a Březí. První písemný doklad o obci se nachází v listinném falzu Kladrubského kláštera a datuje se k roku 1115. Meclov je jmenován mezi dalšími 25 obcemi jako majetek kláštera, tím také zůstal až do roku 1313. Roku 1379 se Meclov stává součástí poběžovického panství. Kostel je připomínaný již v roce 1384. Dobrohost z Ronšperka kolem roku 1459 nechává v Meclově postavit gotický zděný kostel místo bývalého kostela dřevěného. Jeho nástupce Zdeněk Dobrohost z Ronšperka byl známý pro špatné hospodaření. Od roku 1543 patřil Meclov Švamberkům. Po Bílé Hoře koupil panství Severín Táhlo z Horštejna. Kostel v Meclově se roku 1625 stal katolickou svatyní. Od roku 1659 patřilo panství Davidu Norbertu Pachtovi z Rájova. Dalších 200 let se majitelé značně měnili, jediná pozoruhodná událost ve stavební historii kostela bylo zvýšení věže.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Archanděl Michael je patronem celé církve, vojáků, lékárníků, pekařů, obchodníků, sklářů, slévačů, radiomechaniků, vahařů, zaměstnanců bank, bývá vzýván jako pomocník umírajících. Jeho atributy jsou váhy, drak nebo ďábel, meč a rytíř s křídly.