LOKALITA: Loučovice
Okres: Český Krumlov
Kraj: Jihočeský kraj
GPS: 48.6190136N, 14.2436453E
Naviguj na souřadnicePřístup: Kostel nachází na okraji obce Loučovice na pravém břehu řeky Vltavy.
Zasvěcení: sv. Oldřich, původně sv. Theobald
Status: Filiální kostel, dříve farní.
Stavební fáze
Na místě současného kostela stála kaple sv. Theobalda, kterou v roce 1361 založil Oldřich z Rožmberka. Stavba nynějšího kostela byla plánována již kolem roku 1489, kdy se podařilo získat odpustkovou listinu umožňující shromáždit potřebné prostředky. V 90. letech 15. století postavil Mistr hořického presbytáře na místě starší kaple pozdně gotický kostel, který zůstal nedokončen, neboť nikdy nebyla realizována plánovaná klenba kněžiště. Kostel údajně vyhořel v 16. století a byl opravován v letech 1640 – 1644.
POHLED NA KOSTEL OD SEVEROVÝCHODU.
Stavební podoba
Kostel je plochostropý s obdélnou lodí, polygonálně ukončeným kněžištěm o jednom klenebním poli. Na jižní straně přiléhá ke kněžišti čtvercová sakristie. Z pláště kněžiště vystupují na hranách polygonu velmi subtilní a tvarově bohatě členěné opěrné pilíře. Pět původně dvoudílných lomených oken má rekonstruované, zřejmě novogotické kružby. Stěny kněžiště člení v interiéru klenební přípory. Na základě srovnání tvarosloví příbuzných staveb lze předpokládat, že zde měla být vložena síťová hvězdová klenba. Kněžiště je s lodí spojeno širokým lomeně klenutým triumfálním obloukem. Loď s rovným stropem osvětlují dvě okna. Interiér byl přístupný pravoúhlým portálem od jihu, který je dnes zazděn. Vstup do kostela vede západním portálem.
POHLED NA POLYGONÁLNÍ KNĚŽIŠTĚ KOSTELA.
POHLED NA ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.
Zasazení do krajiny a historický význam místa
Kostel leží při cestě z Vyššího Brodu do Přední Výtoně. Zvláštností je existence druhého kostela, respektive kaple sv. Prokopa na protějším břehu. Kostely stojí o samotě a nevázala se k nim žádná soustředěná zástavba.
Vybavení kostela
Zařízení kostela je barokní.
POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.
Duchovní prvky
ALMUŽNÍ SLOUPEK
Almužní sloupek pocházející z roku kolem 1500 se nachází v lodi pod kruchtou. Je z načervenalého kamene s válcovou bází zdobenou diamantováním, která se v polovině výšky mění v hranol stažený pomocí zkosených náběhů v oktogonální tvar samotné pokladničky. Na bocích střední hranolové části je v kruhu vytesán reliéf rožmberské pětilisté růže a na zbývajících pak ve čtvercových polích reliéfní čtyřlisté rozetky. Na stranách pokladničky se nalézají vpadlá pole pro ztracené petlice kování, zabezpečujícího vybranou hotovost.POHLED NA ALMUŽNÍ SLOUPEK.
POVĚST
O založení kostelů vypráví pověst, která byla otištěna v českobudějovickém časopise Budivoj na konci 19. století. Říká se v ní, že dva Rožmberkové milovali jednu šlechtičnu. Zatímco jeden byl na křižácké výpravě, druhý se šlechtičně tak dlouho dvořil, až byla svatba. Jakmile se první bratr vrátil z křížové výpravy a dověděl se o svatbě, vzplál zlostí, když se oba pak setkali „u Lúčovic“, pozvedli proti sobě meče. Když bratrovražedný boj zuřil nejsilněji, tu se najednou ozval z nebes hlas: „Smiřte se, vždyť jste bratři!“ Oba se ulekli, zastyděli, padli si do náručí a na památku usmíření se rozhodli, že každý z nich postaví na jednom břehu Vltavy kostelík, který zasvětí svému patronu, svatému Prokopu a svatému Theobaldu.Duchovní kontext
HISTORICKÝ
Původní zasvěcení kostela sv. Theobaldovi nabádá k domněnce, že zde mělo být místo pro trvalé osídlění uhlířů, neboť sv. Theobald je patronem uhlířů. První dům v jeho blízkosti vznikl ale až později – byla to klášterní rybárna. V době stavby rybárny byl kostelík již ve špatném stavu, a proto byl nahrazen kamennou stavbou. Tehdy se sice ještě nazýval kostel sv. Theobalda, ale současně byl zasvěcen i svatému Oldřichu, patronu rybářů a patronu stavebníka kostela, jenž má svátek ve stejný den jako svatý Prokop, kterému je zasvěcena protější kaple.VÝZDOBA A IKONOGRAFIE
Jako pozůstatek hlavního skříňového oltáře se dochovaly sochy sv. Oldřicha, sv. Wolfganga a pravděpodobně sv. Vojtěcha, datované kolem roku 1500.