LOKALITA: Pocking

Okres: Pasov

Kraj: Dolní Bavorsko

GPS: 48.4089150N, 13.3475233E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Kostel sv. Floriána se nachází v Oberindling, tři kilometry východně od Pockingu. V letních měsících se ve vesnickém kostele pravidelně konají večerní mše (každých 14 dní, pravidelně ve čtvrtek).

Zasvěcení: sv. Florián

Status: Vlastníkem kostela není církev, ale město Pocking.

Stavební fáze

Jádrem starobylý kostel sv. Floriána v Oberindlingu má za sebou pozoruhodnou historii, která je v rané fázi zahalena tajemstvím. Předchůdcem kostela sv. Floriána byl pravděpodobně románský kostel, který byl postaven ve 12. nebo 13. století. Tyto jednoduché románské kamenné stavby většinou měly dřevěné stropy. Kolem roku 1500 byl původní kostel sv. Floriána přestavěn v pozdně gotickém slohu a zaklenut. V baroku byly provedeny úpravy interiéru, nicméně celkově si kostel podržel gotický charakter. Není ovšem jisté, zda ten není výsledkem regotizačních úprav v 19. století, po odkoupení kostela věřícími.

Stavební podoba

Kostel sv. Floriána je jednolodní podélná orientovaná stavba s polygonálně zakončeným presbytářem, který v nárožích zpevňují subtilní opěrné pilíře, další opěrné pilíře nalezneme i na severní straně kostela a v nároží západního průčelí, které je hladké, dělí ho jednoduchá římsa. K jižní straně kostela přiléhá mohutná věž s výraznou špičatou helmicí. Jižní portál chrání předsíň. Vnitřek presbytáře i lodi zdobí pozdně gotická hvězdová žebrová klenba.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Kostel sv. Floriana se nachází uprostřed obce Oberindling, která leží východně od Pockingu. Stavba kostela je obklopena vesnickou zástavbou. Dle archeologických výzkumů kostel stojí na staré římské cestě. Po odchodu Římanů bylo toto místo osídleno Bavory, kteří zde založili kolem poloviny 6. století osadu.

Vybavení kostela

Interiér kostela obsahuje barokní hlavní oltář z roku 1668. Boční oltáře a kazatelna pocházejí z roku 1779. Interiér doplňují obrazy Panny Marie (polovina 18. století) a sv. Šebestiána (kolem roku 1800) a křížovou cestou (kolem roku 1900). Raně barokní varhany a rokokový svatostánek byly před rokem 1929 předány vlastivědnému muzeu Rotthalmünster.

Duchovní prvky

SOCHA SV. FLORIÁNA

Hlavní oltář z roku 1668 prezentuje mučednickou smrt sv. Floriána za doprovodu vyřezávaných postav sv. Jiří a sv. Pantaleona (prvomučedník a jeden ze skupiny čtrnácti sv. pomocníků). Soška sv. Floriána má pozoruhodný osud. Ve 20. letech 20. století přišel za místní zvonařkou cizí člověk a požádal ji o klíč od kostela, naléhavě si interiér kostela musel prohlédnout. Zvonařka mu uvěřila a klíč mu půjčila. Ovšem „sběratel umění“ sbalil sochu sv. Floriána do batohu, klíč vrátil a odešel. Teprve po několika dnech byla krádež sošky zaznamenána.

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

V průběhu sekularizace hrozila demolice tohoto kostela, který patřil ke staré farnosti s názvem Hartkirchen, pod patronací kláštera sv. Nikoly (Mikuláše Vyznavače) u Pasova. V roce 1805 se 24 místních občanů rozhodlo odkoupit kostel od bavorského státu za 1.846 zlatých a 16 krejcarů a převzít tím stavební práce. V roce 1942 se kostel stal majetkem obce Indling a následně v roce 1971 přešel do majetku města Pocking. V letech 1994-1999 proběhla rekonstrukce exteriéru i interiéru. Nakonec se kostel dočkal nového slavnostního oltáře, který zhotovil Fritz Hirsch podle návrhů diecézního stavitele. Ke slavnostnímu znovuvysvěcení kostela došlo 31. července 1999.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Tento pozdně gotický kostel je zasvěcen mučedníku svatému Floriánu. Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm – hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů, kamnářů či pekařů. Je také vzýván jako ochránce proti suchu, ohni, povodním, válce a neúrodě. V ikonografii je obvykle znázorňován v oděvu římského důstojníka, s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jedná se o prvního rakouského mučedníka a světce, jehož kult se šířil z benediktinského kláštera St. Florian u Enns.

Literatura

Hynek Rulíšek, Postavy, symboly, atributy: Slovník křesťanské ikonografie, Hluboká nad Vltavou 2006. Georg Dehio, Handbuch der Deutschen Kunstdenkmäler, Bayern II (Niederbayern), München 2008, s. 443. Sabine Komarek-Moritz, Die Kirchen der Pfarreien Pocking und Schönburg, Passau 2003, s. 17-19.