LOKALITA: Böbrach

Okres: Regen

Kraj: Dolní Bavorsko

GPS: 49.0428014N, 13.0441303E

Naviguj na souřadnice

Přístup: Böbrach je německá obec v zemském okrese Regen ve spolkové zemi Bavorsko. Nachází se v oblasti Bavorského lesa. Centrum obce leží cca 13 km od hranic s Českou republikou. Kostel sv. Marie Magdaleny (Kirche st. Maria Magdalena) je schovaný pod vysokými smrky, přibližně 50 metrů od parkoviště po pravé straně hlavní silnice směrem na Bodenmais, krátce po výjezdu z města.

JIHOZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

JIHOZÁPADNÍ STRANA KOSTELA.

Zasvěcení: sv. Marie Magdalena

Status: Farní kostel.

Stavební fáze

Počátky a dávná historie kostela sv. Marie Magdaleny nedaleko Böbrachu jsou zahaleny tajemstvím. Je zřejmé, že musel kostel existovat ještě předtím, než byl poprvé zmíněn v listině v roce 1559. Roku 1559 se poprvé připomíná jako kaple s malou dřevěnou věží. Roku 1722 byla přistavěna stávající loď a postavena 19.5 metrů vysoká věž s cibulovou bání. Za dobu jeho existence, přibližně 450 let staré, bylo provedeno mnoho oprav. V roce 1753 proběhly první opravy po vandalismu, v roce 1766 zasáhla kostel vichřice, po které byl kostel značně poškozen a musel být opět opraven. Roku 1804 měl být kostel zbořen, ale tomu se předešlo díky prodeji dvěma farmářům (_Franzovi Muhrovi_ a _Jakobu Achatzovi)_ za 150 zlatých. V následujících letech měl kostel pouze funkci vedlejší a stále více ztrácel na významu. V letech 1997-2000 byl již zcela vyrabovaný a zchátralý. Následně byl obnoven a zrekonstruován rozsáhlými renovačními pracemi.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

POHLED NA KOSTEL OD JIHOVÝCHODU.

ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

ZÁPADNÍ PRŮČELÍ KOSTELA.

Stavební podoba

Kostel sv. Marie Magdaleny je jednolodní orientovaná stavba. Dominantním prvkem kostela je hranolová věž s římsami a barokní cibulovou bání. Hlavní část kostela má podobu pseudogotického jednolodí.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

POHLED NA VĚŽ KOSTELA.

Zasazení do krajiny a historický význam místa

Obec Böbrach leží 10 km jižně od vrcholu nejvyšší hory v NP Bavorském lese _Großer Arber_ (Velký Javor, 1456 metrů). Zalesněné kopce kolem Böbrachu a koutu _Auerkiel_, daleké výhledy a kvetoucí louky nechají návštěvníka zapomenout na všední dny a zvou k nádherným objevům a zážitkům. V obci Böbrach se dále nachází muzeum lihovarnictví „_Gläserne Destille_“. Jedná se o útulné muzeum s venkovskou atmosférou, ve kterém na návštěvníky čekají rarity z historie lihovarnictví a ochutnávka různých lihovin. Návštěvníci se mohou účastnit ukázky jejich pálení, či navštívit likérovou manufakturu.

Vybavení kostela

V uplynulých letech docházelo v kostele k častým krádežím. Nakonec byl kostel začátkem 90. let 20. století téměř celý vyrabován a zničen. V roce 1996 vznikla organizace _Friends of the Maisried Church_, která se pod vedením Hanse Bielmeiera aktivně ujala renovace a restaurování kostela. Dne 28. května 2000 kostel opět požehnal diecézní biskup Manfred Müller. Kostel svaté Magdaleny je nyní v soukromém vlastnictví. Působí zde farář z Böbrachu.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

POHLED DO INTERIÉRU KOSTELA.

Duchovní prvky

LEGENDA O KONCI SVĚTA

Tajemná legenda, podle níž se kostelu říká „_kostel na zlatém voze_“, odkazuje na minulost rýžování zlata v sousedním Rothbachu a těžbu rud v bezprostřední blízkosti, jejíž štoly existují dodnes: “_Kostel sv. Marie Magdaleny stojí na zlatém vozíku. Jednoho dne se dá do pohybu a vezme s sebou všechno. A pak nastane konec světa.._.”

Duchovní kontext

HISTORICKÝ

Obec Böbrach vznikla kolonizační činností hrabat z Bogenu. Kolem roku 1100, v době založení obce, která je v 11. a 12. století doložena jako „Biberache“ (vodní plocha s bobry), udělili katedrální rychtáři a hrabata z Bogenu desátky klášteru Oberalteich. Po vymření hrabat z Bogenu se Böbrach stal výsostným majetkem. Později získali majetek v Böbrachu Nussbergové. Kolem roku 1300 byl Böbrach dílčím úřadem dvora Viechtach.

VÝZDOBA A IKONOGRAFIE

Kostel v Böbrachu je zasvěcen sv. Marii Magdaléně. Svatá Marie Magdalena byla podle Nového zákona jedna z žen, které doprovázely Ježíše z Nazareta, zejména v závěru jeho života. Vystupuje i v některých apokryfech a v řadě křesťanských církví je uctívána jako svatá. Je patronkou kajícníků, studentů, zajatců, svedených, zahradníků a hlásí se k ní i mnoho dalších řemesel. Jejími atributy jsou nádobka s mastí, kříž, kniha, lebka, zobrazována bývá také jako kajícnice v jeskyni nebo s anděly.

Literatura

Hynek Rulíšek, POSTAVY, ATRIBUTY, SYMBOLY – slovník křesťanské ikonografie, Hluboká nad Vltavou 2006. Reinhard Haller, Sankt Maria Magdalena in Maisried. Die Kirche auf dem goldenen Leiterwagen, Zwiesel 2000. Die Kirche „St. Maria Magdalena“, dostupné on-line: https://www.ostbayern-tourismus.de/attraktionen/kirche-in-maisried-c8a482bde7, vyhledáno 24.7. 2022. Kirche St. Maria Magdalena, dostupné on-line: https://pages.et4.de/de/gemeinde-boebrach/streaming/detail/POI/p2254/kirche-st-maria-magdalena,vyhledáno 24.7. 2022.